LOADING

Type to search

Dom i ogród

Schody kręcone – charakterystyka

Największą zaletą schodów kręconych jest niewątpliwie to, że zajmują mało miejsca i mieszczą się wszędzie tam, gdzie brakuje go na inny rodzaj schodów. Są przy tym bardzo estetyczne i potrafią zadowolić gusta najwybredniejszych zwolenników nowoczesnego designu. Niestety, poza ich niezaprzeczalnymi zaletami, pojawiają się też opinie oceniające schody kręte jako niewygodne albo niebezpieczne. Czy rzeczywiście tak jest?

Informacje techniczne

Budowa schodów spiralnych oraz ich specyfika wymaga, aby na niewielkiej przestrzeni nośnej umieścić odpowiednią liczbę stopni, co dla wielu może się wydawać zadaniem karkołomnym, a w dalszej perspektywie – ograniczającym stopień wygody i bezpieczeństwa tego typu schodów. Wystarczy jednak odpowiednio przygotowany i przemyślany projekt oraz dobre wykonanie schodów, aby móc cieszyć się funkcjonalną i użyteczną ozdobą naszego wnętrza. Średnica schodów krętych mieści się zazwyczaj w granicach 130-200 cm i im jest ona większa, tym schody są wygodniejsze i łatwiejsze w eksploatacji (np. podczas wnoszenia większych przedmiotów). Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy jest ona nieco mniejsza, ale należy mieć świadomość, że zmniejszenie powierzchni schodów powoduje obniżenie naszego komfortu oraz wygody podczas ich użytkowania.

Klasyczne schody spiralne na planie koła przymocowane są do słupa nośnego. Stopnie schodów, w zależności od materiału, z jakiego został wykonany słup, mogą być w niego wpuszczone (słupy z drewna bądź betonu) lub, w przypadku słupów metalowych, nałożone na metalową rurę i ściśnięte metalowym lub drewnianym kołnierzem zwanym bucem. Po zewnętrznej stronie konstrukcję wzmacnia dystans pomiędzy stopniami. Schody kręcone zazwyczaj zwieńczone są podestem wyjściowym, którego kształt zależy od formy otworu.

Najpopularniejsze schody kręcone

Najpopularniejsze schody kręcone wewnętrzne zbudowane są na planie koła i zazwyczaj zakotwione są na słupie, na którym osadza się wachlarzowo stopnie w kształcie trójkąta. Kiedy chcemy przeznaczyć na nasze schody trochę więcej miejsca, możemy zdecydować się na te na planie kwadratu. To alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych schodów krętych, gdzie stopnie mocowane są w tzw. obwodowych ścianach nośnych. Schody spiralne najczęściej występują jako połączenie parteru z górną kondygnacją albo antresolą. Dla zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu podczas korzystania ze schodów możemy w nich zamontować balustrady. Wewnętrzne schody spiralne najczęściej wykonuje się z metalu lub drewna, rzadziej – ze względu na konieczność deskowania oraz zbrojenia – z żelbetonu.

Gdzie i dla kogo?

Schody kręcone mają duże zastosowanie aranżacyjne i świetnie wkomponują się zarówno w nowoczesne wnętrza, jak i te stylizowane czy tradycyjne. Wszystko zależy od naszych upodobań oraz materiału, z którego zostaną wykonane. Najczęściej wykorzystuje się je oczywiście w domach jednorodzinnych lub mieszkaniach, w których zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni, ale z powodzeniem sprawdzają się także w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach, galeriach czy warsztatach. Są też dobrym rozwiązaniem jako ewakuacyjne schody bezpieczeństwa. Należy jedynie pamiętać, iż – pomimo tego, że schody spiralne są z gruntu bezpieczne i mogą stanowić prawdziwą ozdobę naszego domu – ze względu na ich budowę trudno nam będzie wnosić po tego typu schodach wewnętrznych ciężkie i duże rzeczy. Warto się także zastanowić nad ich wyborem w wypadku, kiedy wiemy, że będą z nich na co dzień korzystały dzieci oraz osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Wtedy częste pokonywanie stopni może być dla nich nieco uciążliwe.

Z jakiego materiału i za ile?

Prostym sposobem na ocieplenie naszego pomieszczenia oraz podkreślenie charakteru schodów jest drewno, które zawsze będzie eleganckie, ponadczasowe i trwałe. Decydując się na drewniane schody spiralne, możemy nie tylko dobrać rodzaj drewna współgrający z tym umieszczonym na podłodze czy meblach, ale także uposażyć je w odpowiednią barierkę podkreślającą klasyczny lub nowoczesny charakter naszego domu. Należy jedynie pamiętać, że drewno jest surowcem, który jest podatny na działanie wilgoci czy ścieranie, dlatego trzeba o niego regularnie dbać i konserwować go odpowiednimi preparatami ochronnymi.

Jeżeli nasz dom jest utrzymany w nowoczesnej lub surowej aranżacji, warto zastanowić się nad wyborem metalowych schodów kręconych. Nie są wprawdzie one tak przyjemne i ciepłe w dotyku jak schody wewnętrzne wykonane z drewna, ale za to zyskują na designie, wytrzymałości i odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Metal dużo łatwiej jest także utrzymać w czystości – wystarczy ściereczka i domowe detergenty.

Koszt schodów kręconych zależy od tego, jaki materiał wybierzemy i na jakie wykończenie się zdecydujemy, ale wbrew pozorom nie musi on przewyższać kosztów prostych schodów zabiegowych.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne