LOADING

Type to search

Dom i ogród

Ekologicznie i ekonomicznie – korzystaj z propanu

Ekologiczne rozwiązania zyskują na popularności w każdej dziedzinie życia. Staramy się jednocześnie, aby ekologia szła w parze z ekonomią i aby rozwiązania korzystne dla środowiska nie rujnowały naszych finansów. Nie inaczej jest w kwestii ogrzewania domu. Jednak czy są w tym zakresie rozwiązania, które są jednocześnie ekologiczne i ekonomiczne? Oczywiście. Właśnie takim rozwiązaniem jest ogrzewanie domu przy użyciu gazu propan.

Ogrzewanie domu gazem propan

Ogrzewanie wykorzystujące propan jest w ostatnich latach często spotykane i coraz bardziej popularne. Nie jest to chwilowa moda podyktowana wyłącznie obowiązującymi trendami. W większości przypadków jest to inwestycja dokładnie przemyślana a przez to w pełni świadoma, a nie lekkomyślna.

Liczne zalety tej formy ogrzewania sprawiają, że decydują się na nią nie tylko osoby dopiero budujące dom, ale również mieszkańcy starszych już budynków. Dlaczego? Wynika to z faktu, że ogrzewanie na gaz propan nawet w momencie przechodzenia z innej formy ogrzewania nie wymaga większych przeróbek w obrębie całego domu. Tradycyjne kaloryfery nie muszą być wymieniane ani nawet przerabiane. Jest to ogromna zaleta dla osób, które zastanawiają się nad zmianą sposobu ogrzewania domu. Ponadto ogrzewanie na gaz propan sprawdza się znakomicie zarówno w połączeniu z tradycyjnymi kaloryferami naściennymi, jak i z ogrzewaniem podłogowym. Jedyne prace remontowe jakie muszą zostać wykonane, to dostosowanie i wyposażenie kotłowni. Jednak przepisy w tym zakresie są jasne i jednoznaczne, więc nie powinno to stanowić problemu.

Po pierwsze – ekologia

Z roku na rok coraz więcej słyszy się o potrzebie ochrony środowiska. Lata zaniedbań doprowadziły do tego, że w chwili obecnej każdy z nas powinien szukać sposobu na ograniczenie zanieczyszczeń środowiska, w tym powietrza. Dlatego też wśród wszystkich ekologicznych rozwiązań warto wspomnieć o sposobie ogrzewania domu, który stanowi najmniejsze zagrożenie dla ekosystemu, czyli o ogrzewaniu gazem propan.

W tej formie ogrzewania każdy z jej etapów jest możliwie jak najmniej obciążający dla środowiska naturalnego. Pozyskiwanie gazu propan nie jest dla ekosystemu w żaden sposób obciążające. Także jego spalanie to proces maksymalnie ekologiczny. Dodatkowo w połączeniu z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi zyskujemy zarówno my jak i ekosystem. Produktami ubocznymi spalania gazu propan jest wyłącznie para i czysta woda. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu pieców kondensacyjnych, para ta ma minimalną temperaturę. Również sam montaż i przeprowadzanie inwestycji nie stanowi żadnego zagrożenia z ekologicznego punktu widzenia. Zbiorniki, w których magazynowany jest gaz propan na terenie posesji są wykonane z materiału przyjaznego środowisku, nie rozkładającego się i nie wydzielającego trujących substancji do gleby i wód gruntowych. Ponadto zbiorniki te są absolutnie szczelne – zatem nie ma możliwości wycieku gazu, który również mógłby doprowadzić do jakiegokolwiek skażenia, nawet na niewielką skalę.

Po drugie – ekonomia

Najczęściej rozwiązania ekologiczne i prośrodowiskowe są stosunkowo drogie. Wynika to z faktu, że często są to formy pionierskie i innowacyjne, stąd wynika ich cena. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak ogrzewanie przy użyciu gazu propan. Oprócz tego, że jest ono jedną z najbardziej ekologicznych form ogrzewania, to również jest dla nas przyjazna finansowo. Zarówno na poziomie przeprowadzania inwestycji wyposażania domu w gaz, jak i w okresie eksploatacji. Inwestycja początkowa, w porównaniu z innymi formami ogrzewania, zwłaszcza tymi przyjaznymi środowisku, jest jedną z najtańszych. Dodatkowo koszty eksploatacyjne są również dość niskie. Ceny gazu propan stoją na rozsądnym poziomie a dzięki możliwości zakupu gazu latem, kiedy jest on tańszy, można naprawdę sporo zaoszczędzić. Ponadto kolejne oszczędności generuje wyposażenie instalacji w nowoczesny piec kondensacyjny, który zmniejsza straty ciepła i jednocześnie zwiększa wydajność grzewczą samego propanu. Jeśli więc dobro środowiska jest bliskie waszemu sercu i szukacie formy ogrzewania, która będzie jednocześnie ekologiczna i ekonomiczna, to właśnie gaz propan jest strzałem w dziesiątkę.

Źródło: Lpgdirect.pl