LOADING

Type to search

Dom i ogród

Ogrzewanie domu – czy gaz płynny to dobra alternatywa dla gazu ziemnego?

Ogrzewanie gazem ziemnym nie jest jedynym rozwiązaniem, jeżeli chcesz zrezygnować z wykorzystania w tym celu paliw stałych oraz prądu. Ciekawą, i coraz częściej stosowaną, opcją jest użycie gazu płynnego. Czy rzeczywiście warto się nim zainteresować? Kiedy sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższym tekście.

Gaz płynny – najważniejsze zalety, sposoby użycia

 Dobrze będzie od razu przejść do mocnych stron tego paliwa, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji w niezbędną instalację gazową.

 • W porównaniu z gazem ziemnym, LPG jest mniej narażony na wahania dostępności, wynikające między innymi ze zmieniającej się sytuacji polityczno-gospodarczej na świecie. Oznacza to stabilniejsze ceny, co oczywiście jest istotne zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm.
 • Gaz płynny jest paliwem ekologicznym. Nie emituje szkodliwych substancji – zwłaszcza gdy postawisz na czysty propan. Z powodzeniem może być wykorzystywany na szeroką skalę, a także w domach. Brak dymu i charakterystycznego zapachu pozytywnie wpływa na komfort domowników.
 • Istotna jest również jego uniwersalność. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby gaz LPG posłużył do ogrzewania budynków, a także zasilania sprzętów gastronomicznych, maszyn i konstrukcji przemysłowych, a nawet pojazdów, takich jak wózki widłowe.
 • Płynny gaz może być dostarczany w różny sposób. Popularne są chociażby instalacje składające się z naziemnych lub podziemnych zbiorników na gaz, jak również kompaktowe przyłącza gazowe, które tworzą dwie lub cztery butle obsługiwane przez reduktor automatyczny. Wszystko to przekłada się na pełną swobodę inwestycyjną.
 • Nie należy zapominać też o wysokiej efektywności grzewczej. Gaz płynny w ramach codziennego zastosowania sprawdza się naprawdę dobrze, zapewniając jednocześnie poważne oszczędności finansowe. Biorą się one, rzecz jasna, z niższych rachunków. Gaz LPG ma wyższą wartość opałową niż gaz ziemny.
 • Instalacja na gaz płynny jest bezobsługowa. Nie ma tu mowy o konieczności codziennego dokładania paliwa, czy sprzątania osadu lub popiołu. Wystarczy uzupełniać butle i zbiorniki, a także dbać o regularne przeglądu.

 Kiedy warto postawić na gaz płynny?

 Omawiane paliwo stanowi ciekawą alternatywę dla gazu ziemnego szczególnie wówczas, gdy z jakiegoś powodu podłączenie budynku do sieci gazowej jest utrudnione bądź niemożliwe. Wspomniane zbiorniki, a także przyłącza kompaktowe (nie wymagają one pozwolenia na budowę), mogą zostać postawione w wielu miejscach, niezależnie od tego, czy chodzi o budynek mieszkalny, usługowy, biurowy, czy przemysłowy.

Wszystko to powoduje, że znacznie łatwiej jest zaplanować przyszłe inwestycje. Oczywiście warto robić to we współpracy z cenionymi specjalistami. Ich praca polega nie tylko na kwestiach montażowych, ale również na doradztwie podczas doboru konkretnych rozwiązań najlepiej dopasowanych do specyfiki budynku oraz potrzeb użytkowników.

Kto może skorzystać z instalacji na gaz płynny?

 Na koniec warto jeszcze wyjaśnić, dla kogo tak naprawdę jest gaz płynny. Nie chodzi tu, rzecz jasna, o posiadaczy samochodów. Gaz LPG jako paliwo do ogrzewania i zasilania różnego rodzaju urządzeń sprawdzi się niemal wszędzie. Wśród najczęściej wymienianych miejsc znajdują się między innymi:

 • domy jednorodzinne,
 • lokale gastronomiczne,
 • hale produkcyjne,
 • warsztaty,
 • gospodarstwa rolne,
 • budynki przemysłowe.

Gaz płynny to ekologiczne paliwo o wysokiej efektywności grzewczej. Nie generuje dymu, przykrego zapachu, ani szkodliwych substancji. Jest przy tym uniwersalny i tani, dzięki czemu praktycznie bezobsługowe instalacje mogą zostać wykorzystane w wielu budynkach. Wszystko to sprawia, że warto zainteresować się takim rozwiązaniem. Zwłaszcza wówczas, gdy znajdziesz dobrych specjalistów, którzy zajmą się przygotowaniem projektu, doborem niezbędnych konstrukcji, a także montażem.

źródło: AXAN GAZ nowoczesne instalacje gazowe