LOADING

Type to search

Dom i ogród

Mieszkanie od dewelopera bez księgi wieczystej – kiedy należy ją założyć i kto za to odpowiada?

Przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego warto sprawdzić księgę wieczystą, by zapoznać się z kwestiami prawnymi i uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Czy to samo tyczy się lokali nowych, a więc pochodzących z rynku pierwotnego? W ich przypadku sytuacja prezentuje się nieco inaczej.

Co to jest księga wieczysta? Jakie informacje zawiera?

 Księga wieczysta to publiczny dokument (rejestr) wskazujący stan prawny nieruchomości – występuje w wersji papierowej bądź elektronicznej i składa się z czterech działów:

  1. I – informacje ogólne, a więc oznaczenie nieruchomości oraz spis praw związanych z własnością. Znajdziesz tu między innymi przeznaczenie budynku i jego powierzchnię,
  2. II – informacje o właścicielu bądź osobie posiadającej wieczyste użytkowanie,
  3. III – informacje o prawach i ewentualnych roszczeniach. Dział ten pozwala sprawdzić egzekucję z nieruchomości, jeśli takowa zachodzi,
  4. IV – informacje o hipotekach lub innych prawach rzeczowych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że dane księgi wieczystej są ogólnodostępne. Każdy, kto planuje zakupić nieruchomość, ma prawo się z nimi zapoznać, by na przykład odkryć, kto posiada prawo do jej sprzedaży lub wynajmu. Analiza księgi wieczystej ma więc służyć ochronie Twoich interesów. Z tego powodu nie należy o niej zapominać.

Kiedy mieszkanie nie ma księgi wieczystej?

 Pomimo tego, że księga wieczysta to niezwykle istotny dokument, nie zawsze zostaje ona założona. Dobrym na to przykładem jest sytuacja, kiedy to nieruchomość dopiero powstaje. Mieszkanie od dewelopera, które nie zostało jeszcze nabyte (nie doszło do podpisania umowy o przeniesienie własności) nie ma więc własnej księgi wieczystej. Wynika to z faktu, iż lokal nadal jest wtedy częścią całego budynku.

Zanim wszystkie formalności zostaną dopełnione, dokumentem obowiązującym jest umowa deweloperska, która reguluje między innymi prawa i obowiązki zarówno nabywcy, jak i dewelopera. To na jej podstawie dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości.

Kto powinien założyć księgę wieczystą? Jak to zrobić?

 Jak wskazuje praktyka, założenie księgi wieczystej dla nowej nieruchomości następuje przy okazji podpisywania u notariusza umowy kupna-sprzedaży. Możesz również złożyć stosowny wniosek w siedzibie sądu odpowiedniego dla rejonu, w którym zlokalizowana jest nieruchomość. Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji na temat całego procesu.

 • Założenie księgi wieczystej, a także wszelkie koszty z tym związane, leżą po stronie kupującego. Notariusz zakłada księgę wyłącznie w przypadku wykonywania innej czynności dotyczącej wskazanego mieszkania. Właśnie dlatego najczęściej odbywa się to podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży.
 •  Ile kosztuje założenie księgi wieczystej u notariusza? Opłata za wniosek wynosi 100 zł, do tego dochodzi 200 zł za wpis prawa własności, 150 zł za wypis z rejestru gruntu i wyrys z mapy ewidencyjnej (cena spadnie do 140 zł, jeśli wybierzesz wersję elektroniczną), a także opłata za odpis aktu notarialnego – 6 zł + VAT za każdą stronę. Jeżeli jednak zakup nieruchomości był finansowany kredytem hipotecznym, należy pamiętać również o wpisie hipoteki, który kosztuje 200 zł.
 •  Jeśli księgę wieczystą chcesz założyć osobiście, w sądzie, musisz mieć ze sobą dokument, który potwierdza prawo własności. Najczęściej jest to po prostu akt notarialny.

 Księga wieczysta to dokument, który zawiera ważne informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Jego analiza jest kluczowa podczas zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Ma znaczenie także w przypadku lokali nowych, jednak w innym sensie. Nabywca musi bowiem pamiętać o obowiązku jej założenia.

Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z wszelkimi formalności, które wiążą się z całą procedurą, możesz poprosić o pomoc specjalistów lub samego dewelopera. Cenione biura robią wszystko, aby maksymalnie ułatwić klientom zakup nieruchomości. Często dotyczy to również procedury zakładania księgi wieczystej. 

źródło: SŁAWBUD developer Łomianki