LOADING

Type to search

Zdrowie

Wybielanie zębów – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Wybielanie zębów to coraz bardziej popularny zabieg. Białe zęby są traktowane jako znakomita wizytówka, pomagająca wywrzeć korzystne pierwsze wrażenie. Przebarwione i żółte zęby mogą z kolei wpędzić w kompleksy oraz mieć negatywny wpływ na relacje międzyludzkie. Podejmując decyzję o wybielaniu zębów, staje przed nami szereg pytań. Na co warto zwrócić uwagę przed zabiegiem?

Jaką metodę wybielania wybrać?

Wybielanie zębów przez stomatologa jest najbardziej pewnym i skutecznym rozwiązaniem. U niektórych osób zabieg usuwania kamienia oraz tzw. piaskowania, przynosi wystarczająco dobre rezultaty i prowadzi do rozjaśnienia kolorytu zębów. Jeśli natomiast nie uda się osiągnąć wymarzonej bieli dzięki tej metodzie, wówczas pozostaje nam zabieg wybielania za pomocą naświetlania lub metody nakładkowej. Pierwsza metoda polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu, a następnie naświetlaniu specjalną lampą. Zabieg trwa około godziny i daje natychmiastowe efekty. Z kolei wybielanie nakładkowe przeprowadza się w domu przy użyciu specjalnych nakładek na zęby oraz żelu wybielającego, uzyskanych od stomatologa. Nakładki wypełnia się żelem wybielającym, nakłada na zęby i nosi codziennie przez kilka godzin przez ok. 2 tygodnie.

Wybielanie zębów można również przeprowadzać indywidualnie, na własną rękę, przy pomocy produktów zakupionych w aptece, takich jak wybielające pasty do zębów, żele i paski wybielające. Metody te są o wiele tańsze, lecz pozwalają na rozjaśnienie zębów zwykle tylko w niewielkim stopniu.

Kiedy nie zaleca się wybielania zębów?

Profesjonalny zabieg wybielania zębów nie jest dla wszystkich. Wiek poniżej 16 roku życia, założony lub niedawno zdjęty aparat ortodontyczny, ciąża i karmienie piersią, ogólny zły stan organizmu, zabiegi chirurgiczne przebyte w ostatnich miesiącach, alergia na żel lub piankę wybielającą – to wszystko przeciwskazania do zabiegu wybielania zębów. Dodatkowo, przed zabiegiem wszystkie problemy z uzębieniem muszą zostać zlikwidowane, w tym ubytki, kamień nazębny, próchnica, choroby przyzębia, paradontoza oraz niedoleczone stany zapalne.

Czy podczas wybielania można uszkodzić zęby?

W przypadku wybielania zębów u stomatologa, możemy mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony profesjonalnie, z użyciem odpowiednich do tego preparatów. Wybielanie pod nadzorem stomatologa nie uszkadza szkliwa oraz nie zwiększa podatności na próchnicę. Może jedynie tymczasowo zwiększyć nadwrażliwość zębów oraz śluzówki jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym dowiemy się również, czy nie występują przeciwskazania do wykonania konkretnego zabiegu.

Niestety, jeśli zabieg wybielania przeprowadzamy samodzielnie, używając produktów zakupionych z niewiadomego źródła, musimy liczyć się z negatywnymi skutkami, w tym z uszkodzeniem uzębienia. Odradza się również stosowania naturalnych metod wybielania, które mogą doprowadzić do ścierania szkliwa, takich jak mycie zębów sodą oczyszczoną lub węglem aktywnym.

Jak utrzymać efekt wybielania po zabiegu?

Aby utrzymać efekt białych zębów, zabieg wybielania należy powtarzać średnio co 3 lata, w zależności od wybranej metody. Stosując się do kilku prostych zasad, można wydłużyć czas pomiędzy zabiegami. Przede wszystkim należy w miarę możliwości stosować tzw. białą dietę, co wiąże się z unikaniem takich produktów jak herbata, kawa czy czerwone wino. Jednocześnie zaleca się spożywanie produktów, które naturalnie pomagają utrzymać biel zębów. Są to truskawki i pomarańcze, zawierające kwas jabłkowy i cytrynowy o właściwościach wybielających oraz orzechy, dzięki którym można zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego.

Wybielanie zębów nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Istnieje wiele metod wybielania i każdy może wybrać tę najbardziej korzystną dla siebie, biorąc pod uwagę czynniki zdrowotne lub finansowe. Jeśli przeprowadzamy wybielanie w gabinecie stomatologicznym, po wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań, wówczas nie musimy obawiać się żadnych negatywnych konsekwencji.