LOADING

Type to search

Zdrowie

Terapia manualna – kiedy warto z niej skorzystać?

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy z kręgosłupem. Duży wpływ ma na to nasz tryb życia – wiele godzin spędzamy przed komputerem lub z telefonem w ręku. Ciągle brakuje nam czasu na ćwiczenia, dochodzi do tego stres, który spina nasze ciało i mięśnie. Kilkugodzinne podróże samochodem w pozycji siedzącej, buty na obcasach, źle dobrany materac w łóżku lub spanie na kanapie. I tu z pomocą przychodzi nam chiropraktyka, czyli terapia manualna kręgosłupa, która ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów i zablokowanych kręgów oraz eliminację bólu.

Terapia manualna kręgosłupa – na czym polega?

Jest to uznana przez wielu lekarzy i specjalistów metoda fizjoterapii, która obejmuje badanie oraz leczenie zaburzeń układu lokomotorycznego. Znana była już w starożytności jednak okres jej szczególnego rozwoju przypada na drugą połowę XX wieku. Istotnym aspektem jest to, że jest bardzo bezpieczna i indywidualnie dostosowywana do pacjenta, w zależności od schorzenia i jego stanu. Terapia manualna polega na specjalnie opracowanym masażu oraz serii różnych technik ucisku i rozmaitych chwytach. Metoda ta wykorzystywana jest nie tylko w rehabilitacji ale także w ortopedii, reumatologii czy neurologii. Jest niesamowicie skuteczna i doceniana przez pacjentów oraz ekspertów w dziedzinie medycyny.

Techniki stosowane w terapii manualnej

Terapeuta wykonuje masaże, uciski i chwyty, docierając w ten sposób do miejsc objętych schorzeniem. Do technik, które wykorzystywane są przy terapii manualnej kręgosłupa zaliczamy także: trakcję, kompresję, ślizg, grę stawową, manipulację, mobilizację oraz neuromobilizację. Terapia u każdego pacjenta może wyglądać trochę inaczej ale w dużym uproszczeniu rehabilitant szybko i zdecydowanie uciska odpowiednie punkty na kręgosłupie. Pierwsza terapia manualna kręgosłupa może być szokiem dla pacjenta, ponieważ podczas ucisków mogą być słyszalne dźwięki łamania lub chrupnięcia. Jest to jednak zupełnie normalne i świadczy o dobrych efektach.

Każda technika ma do wykonania swoje zadanie:

  • Trakcja polega na oddaleniu jednej kości od drugiej i jej celem jest rozluźnienie tkanek okołostawowych.
  • Mobilizacja ma za zadanie zwiększenie ograniczonego zakresu ruchomości.
  • Kompresja stosowana jest w celach diagnostycznych.
  • Gra stawowa, której elementem jest ślizg, jest wykorzystywana zarówno do badania, jak i do leczenia.

Terapia manualna kręgosłupa – wskazania

Jest wiele czynników i schorzeń, które mogą być leczone tą metodą. Wszelkie bóle kręgosłupa i kończyn (górnych oraz dolnych). W przypadku rwa kulszowej czy zaburzeniach napięcia mięśni. Chiropraktyka wskazana jest przy nawracających migrenach, zawrotach głowy i bezsenności. Kolejnymi czynnikami będą także napięciowe bóle kręgosłupa i tułowia oraz zmiany zwyrodnieniowe. Terapia manualna kręgosłupa sprawdzi się też przy wadach postawy, bólu kości ogonowej oraz częstomoczu. Oczywiście początkowa diagnoza powinna być postawiona przez lekarza specjalistę.

Przeciwwskazania do terapii manualnej

Z tej metody nie mogą korzystać kobiety w ciąży. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest unieruchomienie kończyny w związku z urazem, zwichnięciem, skręceniem czy złamaniem. Chiropraktyka nie powinna być stosowana przy patologicznych zmianach naczyniowych, powodujących objawy niewydolności kręgowo-podstawnej czy kompresji rdzenia kręgowego. Terapia manualna kręgosłupa nie jest wskazana w przypadku zaawansowanej osteoporozy, a także w problemach z krzepliwością krwi.

Reasumując, jeśli męczą Cię bóle kręgosłupa, nie masz odpowiedniej ruchomości stawów po przebytym urazie czy cierpisz na bezsenność – warto udać się do chiropraktyka i zdecydować się na terapię manualną. Metoda ta ma zbawienny wpływ na całe ciało.