LOADING

Type to search

Styl życia

Stosowanie prezerwatyw – fakty i mity

Prezerwatywa została wynaleziona w starożytnym Rzymie

Prezerwatywa jest najpopularniejszym na świecie doraźnym środkiem antykoncepcyjnym. Co interesujące: wynaleźli ją starożytni Rzymianie i wówczas była ona wykonywana z lnu o cienkich, delikatnych splotach. Dziś dysponujemy ogromnym repertuarem kondomów w różnorodnych rozmiarach. Producenci prezerwatyw przygotowali ofertę prezerwatyw w fantazyjnych wersjach smakowych, zapachowych, z wypustkami i kolcami, a ich wybór zależy wyłącznie od potrzeb i gustów partnerów.

Fakty i mity na temat prezerwatyw

Mimo że prezerwatywy są najbardziej znanym i najczęściej stosowanym sposobem antykoncepcji na świecie, wiele osób nie wie, jak prawidłowo go stosować. Oczywiście jest to produkt jednorazowy i trzeba go wyrzucić po każdej ejakulacji. Nie można również użyć tej samej prezerwatywy po raz pierwszy w trakcie seksu oralnego i po raz drugi w czasie stosunku pochwowego. Do często powtarzanych mitów na temat stosowania prezerwatyw należy również przekonanie o zmniejszaniu przez nią satysfakcji seksualnej. Tymczasem, poza osobami uczulonymi na lateks, mężczyznami leczącymi właśnie zaburzenia wzwodu i kobietami cierpiącymi na suchość w pochwie, prezerwatywa nie tylko nie zaburza radości z seksu, ale i może ją intensyfikować dzięki obecności dodatkowych elementów takich jak wypustki czy kolce. Jeszcze innym błędnym przekonaniem jest to, że cienkie prezerwatywy są mało skuteczne, gdyż kondomy dopuszczone do użytku zawsze posiadają wystarczające standardy jakości. Zdecydowanie faktem jest, że prezerwatywa posiada skuteczność antykoncepcyjną powyżej 95% i w blisko 100% chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Badania epidemiologiczne potwierdziły również, że prezerwatywa posiada skuteczność w zakażeniu wirusem HIV w przedziale 80-90%.

Prezerwatywy opóźniające wytrysk są zalecane przez seksuologów i psychoterapeutów

Wśród współczesnych mężczyzn bardzo poważnym problem seksuologicznym jest przedwczesny wytrysk, najczęściej o podłożu psychogennym. W odpowiedzi na ten problem cywilizacyjny producenci prezerwatyw przygotowali specjalne serie prezerwatyw opóźniających wytrysk. Produkty te pomagają w satysfakcjonującym przedłużeniu stosunku, ponieważ wzbogacono je w substancję o nazwie benzokaina, która znajduje się w zbiorniku na końcu kondomu.

Jak założyć prezerwatywę?

Opakowanie kondomu powinno być nienaruszone przed użyciem. Aby poprawnie założyć prezerwatywę, należy użyć jej dopiero w stanie pełnego wzwodu członka. czubek prezerwatywy przykłada się wtedy do żołędzi, podtrzymując ją jedną ręką i jednocześnie rozwijając rulon prezerwatywy na całej powierzchni członka. Należy także sprawdzić, czy kondom poprawnie przylega do penisa i czy na jego końcu, pomiędzy czubkiem i żołędzią jest swobodna przestrzeń, do której spłynie nasienie po wytrysku. Ważne jest także to, aby jeśli podczas stosunku poczujemy, że prezerwatywa ześlizgnęła się lub pękła, natychmiast użyć nowej. Wyjmując członek z pochwy, przytrzymujemy kondom ręką, aby nie uległ on przypadkowemu zesunięciu i nasienie nie przedostało się do pochwy. Prezerwatywę zdejmujemy, kiedy członek znajduje się jeszcze we wzwodzie i wyrzucamy. Zużyty kondom najlepiej zapakować w oryginalne opakowanie.