LOADING

Type to search

Styl życia Zdrowie

Skutki kumulującego się stresu

Życie w stresie oddziałuje nie tylko na samopoczucie, ale również na cały organizm. Podczas silnego napięcia nerwowego wydziela się adrenalina, czyli hormon pozwalający na rozwiązanie problemu powodującego stres. Naturalnym jest, że po nagłym skoku adrenaliny następuje rozluźnienie, dzięki któremu organizm ma szansę na regenerację. W przypadku nadmiernie występującego stresu uspokojenie bywa jednak dość trudne. Jakie są konsekwencje życia w stresie? W jaki sposób można sobie z nim radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w treści niniejszego poradnika.

Długotrwały stres – jakie może przynieść konsekwencje?

Stan wiecznego napięcia odbija się negatywnie na stanie fizycznym i psychicznym człowieka. Narażenie na stres powiązane jest z wydzielaniem kortyzolu: hormonu odpowiadającego za zmniejszenie stężenia dopaminy i serotoniny. Składniki odpowiadające za pobudzenie ośrodka nagrody i poczucia szczęścia są istotne, celem rozluźnienia i regeneracji organizmu po ataku stresu. Żyjąc w ciągłym napięciu człowiek narażony jest na liczne dolegliwości, będące następstwem częstego napięcia mięśni czy podwyższonego ciśnienia krwi. Długotrwały stres może prowadzić do wystąpienia następujących schorzeń i objawów:

  • Atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • łysienie plackowate,
  • osłabienie organizmu,
  • podwyższone ryzyko wystąpienia przeziębienia czy stanu zapalnego,
  • utrata apetytu,
  • bezsenność,
  • zaburzenia koncentracji,
  • wahania nastrojów.

Przewlekły stres oddziałuje nie tylko na osobę, która się z nim boryka. Życie w napięciu często prowadzi do zaburzeń relacji z bliskimi i może być powiązane z wystąpieniem załamania nerwowego.

W skrajnych przypadkach, skutki uboczne długotrwałego stresu mogą okazać się zbyt trudne do samodzielnego zneutralizowania. W takich sytuacjach warto jest więc zdecydować się na spotkania z psychoterapeutą. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na łagodzenie symptomów stresu. Wdrożenie niżej opisanych rozwiązań może okazać się wystarczające, celem zapanowania nad napięciem towarzyszącym człowiekowi w życiu codziennym.

Jak skutecznie się odstresować?

Stres może występować na skutek różnych okoliczności i przeżyć. W wielu przypadkach występowanie napięcia wiąże się z wykonywaniem codziennych obowiązków, w tym pracy zawodowej. Zła organizacja firmy, konflikty interpersonalne czy wielozadaniowość – wszystko to może odbyć się negatywnie na samopoczuciu. W takim razie jak odstresować się po pracy? Warto zacząć od metody małych kroków.