LOADING

Type to search

Zdrowie

Pedodoncja – dziecko w gabinecie stomatologicznym

Pedodoncja skupia się na profilaktyce i leczeniu zębów dziecięcych. Na tym etapie można dostrzec wiele nieprawidłowości w rozwoju aparatu zębowego i w porę im przeciwdziałać.

Wizyta adaptacyjna

Przed pierwszą wizytą stomatolog dziecięcy zaprasza małego pacjenta na wizytę adaptacyjną. Warto zaplanować ją znacznie wcześniej, zanim pojawią się pierwsze problemy w jamie ustnej. Zaleca się, by przeprowadzić ją w okolicach pierwszego lub drugiego roku życia dziecka. Dzięki niej możliwe jest wczesne zdiagnozowanie problemów, wady zgryzu, próchnicy, a przede wszystkim budowanie w dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Pedodonta poprzez zabawę oswaja pacjenta z miejscem i buduje więź.

Wizyty kontrolne powinny odbywać się częściej niż u osoby dorosłej, najlepiej co 3-4 miesiące, ze względu na duże predyspozycje do rozwoju próchnicy. Ta, jako choroba zakaźna i szybko rozwijająca się, może negatywnie wpłynąć na pojawiające się zęby stałe.

Zabieg lakowania zębów u dzieci

Lakowanie zębów polega na uzupełnieniu bruzd powierzchni żujących zębów stałych specjalnym płynem. Przeprowadza się go do 4-6 miesięcy od pojawienia się zęba stałego. Dzięki temu zostaną one zabezpieczone przed nadmiernym osadzaniem płytki bakteryjnej i resztek pokarmu. Podczas wizyt profilaktycznych pedodonta sprawdza stan i decyduje o ewentualnym uzupełnieniu laki.

Ze względu na anatomię i trudności w oczyszczaniu przez małych pacjentów, najczęściej lakowaniu poddawane są zęby przedtrzonowe i trzonowe. Muszą być one zdrowe i bez próchnicy.

Fluoryzacja

To profilaktyczny zabieg, który zapobiega próchnicy i wzmacnia zęby przed destrukcyjnym działaniem kwasów pochodzących z metabolizmu bakterii osadzonych na płytce nazębnej. Wykonuje się go za pomocą preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Jest bezpieczny i polecany w szczególności pacjentom z dużą predyspozycją do powstawania próchnicy lub już aktywnymi zmianami.

Usuwanie próchnicy

Niekiedy pomimo prawidłowej profilaktyki może dojść do rozwoju zmian chorobowych. Najczęściej są to zmiany próchnicowe. Leczenie próchnicy zwykle wykonywane jest w znieczuleniu, polega na oczyszczaniu ubytków, borowaniu zęba za pomocą wiertła i nałożeniu podkładu, który izoluje miazgę zębową od plomby. Następnie zakładane jest wypełnienie – przy zębach stałych dopasowane do ich koloru, a przy mlecznych o jego barwie może zadecydować mały pacjent.

Jak zachęcić małego pacjenta do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym?

Aby dziecko chętnie odwiedzało pedodontę, niezbędna jest pierwsza wizyta adaptacyjna i przełamanie strachu.

Po pierwsze należy wytłumaczyć dziecku, że zęby muszą być zdrowe. Nie należy używać stwierdzeń “wszystko będzie dobrze”, nie wspominać o bólu, krwi i igle. Przede wszystkim nie wolno przerzucać własnego strachu na dziecko. Po drugie, warto kupić maluchowi zestaw małego dentysty i oswoić go z narzędziami i procesem leczenia zębów podczas codziennej zabawy. Dzięki temu będzie czuło się pewniej, a sprzęt znajdujący się w gabinecie nie będzie dla niego obcy. Po trzecie, z wizytą nie należy czekać aż do momentu, w którym zęby będą bolały lub rozwinie się próchnica – wtedy mały pacjent pedodonta będzie kojarzył z bólem.

Zobacz również