LOADING

Type to search

Zdrowie

Czy aparat słuchowy pomoże przy dużym niedosłuchu?

Duży niedosłuch, jak każdy z rodzajów niedosłuchu, charakteryzuje się zaburzeniami słyszenia cichego i selektywnego. W tym przypadku jednak zaburzenie słyszenia jest bardzo znaczące i wymaga szczegółowej konsultacji laryngologicznej oraz audiologicznej. Laryngolog i audiolog określą przyczynę pierwotną i stopień niedosłuchu, gdyż od tych cech zależy dalsze postępowanie związane z doborem aparatu słuchowego. Osoby z dużym niedosłuchem mają szczególnie silnie spotęgowane problemy ze słyszeniem selektywnym oraz przestrzennym. Nie tylko mają one kłopoty ze słyszeniem rozmów w hałasie lub pewnym oddaleniu osoby mówiącej, ale w szczególności nie radzą sobie z dźwiękami wysokimi, charakterystycznymi dla tembru głosu kobiet i dzieci.

Aparat słuchowy podnosi komfort życia

W przeważającej większości przypadków duży niedosłuch nie jest możliwy do całkowitego wyleczenia, jednak w wielu sytuacjach i indywidualnych przypadkach dobór odpowiedniego aparatu słuchowego może przywrócić osobę z głębokim niedosłuchem do prawidłowego funkcjonowania społecznego. W przeważającej większości, sięgającej 90% przypadków, duży niedosłuch dotyczy osób starszych, co związane jest z zanikiem komórek słuchowych w ślimaku. Sposobem radzenia sobie z tym objawem starzenia się organizmu jest prawidłowo dobrany aparat słuchowy. Dostosowanie go do indywidualnych potrzeb pacjenta to pierwszy krok w poradzeniu sobie z niedosłuchem głębokim. Najczęściej skuteczny i dający szansę na normalne życie codzienne.

Rodzaj niedosłuchu

Badania audiologiczne służą także określeniu rodzaju niedosłuchu, również w stopniu głębokim. Niedosłuch może być bowiem przewodzeniowy, którego przyczyną są choroby ucha zewnętrznego i środkowego, mieszany (przewodzeniowy i odbiorczy jednocześnie) związany z różnymi chorobami uszu oraz części zmysłowo-nerwowej narządu słuchu, a także niedosłuch zmysłowo-nerwowy (odbiorczy). Właśnie ten najczęściej prowadzi do stopnia głębokiego niedosłuchu. Jego przyczyną są choroby komórek ucha wewnętrznego albo dysfunkcje nerwów odpowiadających za odbieranie bodźców dźwiękowych i przetwarzanie ich w postaci impulsów nerwowych do kory mózgowej. Każdy z tych rodzajów niedosłuchu może wystąpić w stopniu głębokim, dlatego tak ważna jest rzetelna diagnoza laryngologiczna i audiologiczna

Uzyskaj dofinansowanie

Z wizytami kontrolnymi i badaniami w gabinecie laryngologa i protetyka słuchu nie warto zwlekać, gdyż pogarszający się niedosłuch jest przyczyna znaczącego obniżenia się jakości życia. Wizyty w poradniach diagnostycznych są bezpłatne, a na podstawowy aparat słuchowy można otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Audiolog określi w tym zakresie potrzeby terapeutyczne, dociekając także przyczyn wystąpienia dużego niedosłuchu i sugerując wybór aparatu słuchowego. Lekarz lub technik audiolog zapyta również o charakter występujących szumów usznych, zawrotów głowy lub uczucia ogólnej dezorientacji współwystępujących w dużym niedosłuchu. Duży niedosłuch może mieć bowiem różne przyczyny, przebieg i wymagać odmiennych procedur medycznych.

Inspirowane: Strefasluchu.pl – badania słuchu

Zobacz również