LOADING

Type to search

Dom i ogród

Awarie systemu rynnowego – jak im przeciwdziałać?

Każdy obiekt budowlany musi posiadać rynny odprowadzające opady atmosferyczne. To, czy systemy rynnowe będą zachowywać sprawność, zależy od odpowiednio zaplanowanych i przeprowadzonych czynności serwisowych. Wszystkie awarie mogą być powodem kosztownego czyszczenia całego układu rynien.

Zapobieganie powstawaniu zatorów w rynnach

Wszystkie szczątki organiczne jak liście i kawałki gałęzi mogą wraz z wodą spływać z dachu wprost do rynien i rur spustowych. Problem ten jest widoczny szczególnie jesienią. Duża ilość takich zanieczyszczeń może powodować zapychanie się rur spustowych oraz przyłączy do kanalizacji na poziomie gruntu. Dodatkowo niższe temperatury sprzyjają powstawaniu oblodzenia. Producenci oferują specjalne sitka wkładane w rury spustowe zapobiegające dostawaniu się tam liści. Elementy rynnowe można również zabezpieczyć siatkami, aby większe zanieczyszczenia nie blokowały przepływu w rynnach. To znacząco wydłuża okres potrzebny pomiędzy przeglądem i udrażnianiem rynien.

Problemy w utrzymaniu sprawności rynien w zimie

Drugą pora roku sprawiającą kłopoty administratorom budynku jest zima. Obniżenie temperatury powoduje zamarzanie wody odprowadzonej z powierzchni dachu. Tworzenie się lodu w rynnie i rurach spustowych powoduje brak drożności instalacji. W przypadku odwilży nadmiar wody przelewa się przez rynny i tworzy niebezpieczne sople zagrażające przechodniom. W celu utrzymania sprawności instalacji należy montować kable grzejne. Specjalna konstrukcja przewodu pozwala na wytworzenie określonej temperatury i zapobiega tworzeniu się lodu. W ten sposób cały czas zachowana jest drożność systemów rynnowych nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Odpowiednia konserwacja i wyposażenie systemów rynnowych pozwala na zachowanie ich sprawności. Działania takie ułatwiają okresowe czyszczenie rynien oraz zmniejszają ilość zanieczyszczeń dostających się do kanalizacji burzowej. Zmniejsza to również koszty administracji takim obiektem.