Folia poliolefinowa – wszechstronny materiał do pakowania

Nie ma bardziej uniwersalnego opakowania niż folia poliolefinowa. Możemy używać ją do praktycznie każdego rodzaju produktu. Jakie ma zalety i właściwości, które sprawiają, że jest tak chętnie używana przez producentów?
Co to jest folia poliolefinowa?
Folia poliolefinowa to wielowarstwowa folia termokurczliwa, która jest łatwa w stosowaniu oraz charakteryzuje się wysoką przezroczystością oraz połyskiem. Dodatkowo wyróżnia się wysoką wytrzymałością i ochroną produktów. Może być stosowana do towarów o regularnych i nieregularnych kształtach. Jej dodatkową zaletą jest estetyka – produkty zapakowane w folię poliolefinową prezentują się schludnie, a żywność – apetycznie.
Najczęściej stosuje się ją do pakowania:
- świeżych produktów spożywczych – pieczywa, owoców, warzyw;
- produktów mrożonych;
- produktów cukierniczych;
- płyt CD;
- artykułów papierniczych;
- opakowań zbiorczych;
- kosmetyków;
- zabawek;
- bombonierek;
- prezentów.
Folia poliolefinowa jest w pełni ekologiczna i może być stosowana do bezpośredniego pakowania żywności. Po zużyciu jest całkowicie przeznaczona do recyklingu. Dodatkowo podczas zgrzewania oraz utylizacji nie wydziela żadnych szkodliwych substancji i gazów.
Folia poliolefinowa do pakowania produktów wielkogabarytowych
Szczelne zabezpieczenie produktów chroni je przed uszkodzeniem podczas transportu i magazynowania. Dlatego coraz częściej w przemyśle wykorzystuje się folię poliolefinową. Można ją zastosować do pakowania maszyn, dużych urządzeń, jachtów, samochodów, a nawet autobusów.
Zalety folii poliolefinowej odkryli także budowlańcy. Wykorzystują ją do ochrony rusztowań i elewacji. Obecnie rzadziej stosuje się siatki zabezpieczające, na rzecz folii poliolefinowej, która dodatkowo chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Taka osłona ma zadanie chronić zarówno pracowników, jak i osoby postronne.
Folia poliolefinowa używana jest także do pakowania i zabezpieczania materiałów budowlanych. Dzięki temu materiały, takie jak cement, pustaki czy cegły, mogą być bezpiecznie przechowywane na zewnątrz.
Folię poliolefinową wykorzystuje się także w:
- żegludze – zabezpiecza łodzie i jachty w okresie zimowania;
- lotnictwie – zabezpiecza szybowce, helikoptery, a także samoloty;
- budownictwie – zabezpiecza konstrukcje budowlane i maszyny;
- wojsku – chroni pojazdy wojskowe podczas transportu i zimowania;
- podróżach – chroni przyczepy kempingowe oraz samochodowe;
- transporcie – zabezpiecza towary podczas transportu z miejsca A do B;
- agencjach rządowych – lekkie rozciągnięcie lub zniszczenie folii wskazuje, że zapieczętowane przedmioty zostały użyte.
Zalety stosowania folii poliolefinowej
Poliolefiny to polimery, które w swoim składzie zawierają tylko węgiel i wodór. Folia wyprodukowana na ich bazie odznacza się wysoką wytrzymałością i ochroną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, mrozu i innych czynników atmosferycznych nie traci swoich właściwości – nie kruszy się i nie osłabia to jej trwałości. Folia zabezpiecza też produkt przed wilgocią i kurzem.
Dodatkowo jest całkowicie bezzapachowa i obojętnie fizjologiczna – jest odporna na działanie wody, roztworów soli, alkoholu czy benzyny. Folia poliolefinowa jest bezpieczna do stosowania w żywności oraz przyjazna środowisku.
Zabezpieczanie produktów folią poliolefinową pomaga zaoszczędzić miejsce podczas transportu i magazynowania, ponieważ towary owinięte szczelnie folią termokurczliwą zajmują dużo mniej miejsca, niż na przykład zapakowane w karton. Oszczędność miejsca równa się oszczędności pieniędzy zarówno podczas magazynowania, jak i transportu. Dodatkowo przezroczystość folii pozwala łatwo zidentyfikować towar.
Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące, folia termokurczliwa