LOADING

Type to search

Biznes

Księgowość w firmie funkcjonującej dzięki dotacjom

Dotacje na prowadzenie działalności gospodarczej pozwoliły wielu przedsiębiorcom wystartować z własnym biznesem. Firma funkcjonująca dzięki dofinansowaniom musi się jednak liczyć ze spełnianiem szczegółowych wymagań. Pobierając środki z Unii Europejskiej, musimy wykazać wszystkie dochody i przychody w odpowiednich ewidencjach. Ich rzetelne przeprowadzenie wymaga  biegłości w prawie i w księgowości. Nic dziwnego więc, że spora część przedsiębiorców nie radzi sobie dobrze z tym zadaniem. Czy warto w takiej sytuacji skorzystać z outsourcingu księgowości? Jak możemy rozpoznać dobre biuro rachunkowe i w czym jeszcze może ono nam pomóc?

Do czego jest zobowiązana firma?

Beneficjent pobierający pieniądze ma obowiązek rozliczyć się z nich według przepisów i norm w prawie polskim i europejskim. Środki muszą być zaksięgowane albo w księdze rachunkowej, albo w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Aby tego dokonać, musimy znać podział dotacji. Rozróżniamy dotacje do aktywów i do przychodu. Środki do aktywów pomogą nam w zakupach i modernizacji. Dotacje do dochodów są pieniędzmi, które wykorzystujemy na bieżąco na cele operacyjne, sprzedażowe czy na świadczenie usług.

Ponadto istnieją dwie metody ewidencji dotacji. Pierwsza z nich, czyli kapitałowa, stosowana jest przez podmioty tj. uczelnie, spółdzielnie, galerie sztuki czy muzea. Drugą metodę nazywamy wynikową lub też przychodową. Jest ona stosowana najczęściej. W ten sposób rozliczamy dotacje, dzięki którym powiększyliśmy kapitał swojej firmy.

Żeby postępować zgodnie z przepisami prawa, ujmujemy dotacje w momencie ich wpływu na konto. Wpisanie tego do ksiąg rachunkowych musi być doprecyzowane – osoba odpowiedzialna  musi znać przepisy prawa i wszystkie zawiłości w tej kwestii. Sprawia to kłopot niejednemu przedsiębiorstwu. Nic dziwnego, że outsourcing usług księgowych staje się coraz popularniejszy.

Jak poprowadzić księgowość?

Księgowość dla firm korzystających z dotacji jest znacznie trudniejsza od tej, która dotyczy firm posiadający tylko swój kapitał. Warto więc skorzystać z usług zewnętrznych biur rachunkowych  zajmujących się na co dzień skomplikowanymi procedurami. Wybierajmy sprawdzone firmy, które zatrudniają sporą ilość specjalistów i działają na rynku co najmniej kilka lat.

Do obowiązków księgowości będzie należało przede wszystkim prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z wymogami przepisów i umowy o dotację, świadczenie usług kadrowo-płacowych, wystawianie faktur oraz ich dystrybucja do odbiorców. Ponadto dobre biuro rachunkowe wprowadzi elektroniczny obieg dokumentów oraz inne mechanizmy ułatwiające zarządzenie i autoryzację dokumentacji, a także kontrolę płatności. Z racji na specyficzny charakter firmy biuro prowadzące księgowość dla firm powinno wdrożyć metody podziału dotacji na koszty kwalifikowane, niekwalifikowane, bezpośrednie, pośrednie itd.

Jak widzisz prowadzenie firmy opartej o dotacje unijne powiązane jest z licznymi formalnościami, aby rozliczyć się z przyznanych środków. Nie powinno Cię to jednak odstraszyć od wypełnienia wniosku o dofinansowanie. Dzięki niemu łatwiej osiągniesz zamierzone wcześniej cele. Skorzystaj z pomocy biur rachunkowych, które ułatwią Ci wywiązanie się z umów i poprowadzą Twoją księgowość w sposób profesjonalny. Pomoże Ci to w wygodniejszym prowadzeniu firmy i pozwoli wywiązać się ze wszystkich wymagań formalnych.

źródło: mddp-outsourcing.pl – praca księgowa Warszawa