LOADING

Type to search

Styl życia

Piec do sauny – jakie są możliwości?

Wybór idealnego pieca do sauny nie jest zadaniem łatwym. Z uwagi na ich różnorodność oraz funkcje, jakie poszczególne typy posiadają, trudno zdecydować się na konkretny model. Jakie zatem są możliwości w przypadku budowy domowej sauny? Jakie piece dostępne są na rynku i czym się charakteryzują?

Piec do sauny opalany drewnem

Wiele osób decydując się na budowę domowej sauny, wybiera tradycyjny piec opalany drewnem. Jego najważniejszą zaletą jest możliwość korzystania z sauny wszędzie tam, gdzie nie ma lub jest znacznie utrudniony dostęp do sieci eklektycznej. Możliwość przyglądania się płomieniom podczas seansu w saunie pozwala się odprężyć oraz daje przytulną atmosferę, której często brakuje w nowoczesnych saunach.

Decydując się na piec na drewno należy mieć świadomość tego, że w związku z tym, że wydziela on spaliny w pomieszczeniu musi znajdować się komin. Ważne jest także jego umiejscowienie – powinien znajdować się jak najdalej od palnych elementów wyposażenia sauny m.in. drewnianych ław przeznaczonych do odpoczynku. W sytuacji gdy pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, należy dodatkowo wyposażyć je w niepalne osłony, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa. Osobom którym zależy na jak największym komforcie poleca się w szczególności piece z drzwiczkami montowanymi w pomieszczeniu obok sauny, dzięki czemu drewna nie trzeba wnosić do jej wnętrza.

Elektryczne piece do sauny

Z uwagi na kompaktowe wymiary, komfort obsługi oraz łatwość montażu w nowo budowanych przydomowych saunach wykorzystuje się coraz bardziej popularne piece elektryczne. Są one też dużo tańsze niż tradycyjne piece na drewno. Dużą zaletą pieców elektrycznych jest także ich niewielki koszt eksploatacji. Kupujący mają do wyboru zarówno piece montowane na ścianie które oszczędzają sporo miejsca, oraz piece ustawiane  na podłodze które dzięki możliwości ułożenia większej liczby kamieni wyglądają bardzo efektownie.

Z uwagi na sposób grzania wyróżnia się aż 4 rodzaje pieców elektrycznych do sauny. Jednym z nich są piece jednofunkcyjne, które sprawdzą się zarówno w saunach mokrych jak i suchych. Wyposażone są najczęściej w grzałkę, której zadaniem jest ogrzewanie zarówno powietrza jak i kamieni. Co więcej, podczas seansu można dodatkowo zraszać kamienie wodą, dzięki czemu uzyskuje się efekt wzmożonej pary.

Drugim rodzajem są piece dwufunkcyjne wyposażone dodatkowo w generator pary. Niektóre modele mogą dodatkowo posiadać automatyczne uzupełnianie wody. Będą idealnym rozwiązaniem do zastosowania w saunach parowych (tzw. tureckich).

Osobom którym zależy na multifunkcyjności sauny poleca się piece wielofunkcyjne, które dodatkowo posiadają możliwość przeprowadzania inhalacji solnych czy seansów zapachowych. Ciekawym rozwiązaniem są także piece akumulacyjne, które swoim działaniem przypominają pracę termosu. Nie wymagają programowania przed każdorazową kąpielą bowiem są gotowe do pracy w każdym momencie.

Moc pieca do sauny – jak wybrać?

Kluczowym po wyborze typu pieca jest znalezienie odpowiedzi na pytanie jakiej mocy powinien być piec do sauny. Kluczowym aspektem, którym należy się kierować jest dopasowanie mocy do kubatury sauny, przy czym kubatura nie powinna być w górnym zakresie. Standardowo w przypadku saun domowych przyjmuje się 1kW mocy na 1 m3 kubatury.

Warto zwrócić też uwagę aby piec do sauny szybko się nagrzewał do pożądanej temperatury, był oszczędny (nie zużywał za dużo energii eklektycznej) oraz był wyposażony w obudowę zabezpieczającą przed poparzeniem. Kluczowym jest także wyposażenie pieca w zabezpieczenie, które w przypadku przegrzania odłącza zasilanie. Warto zwrócić też uwagę na wykonanie takich elementów pieca jak pojemnik na kamienie czy grzałka – tu doskonale sprawdza się stal nierdzewna.