LOADING

Type to search

Biznes

Spektrodensytometr – co to jest i jaką pełni funkcję w procesach poligraficznych?

Spektrodensytometry to zwyczajowa nazwa densytometrów, czyli specjalistycznych urządzeń fotoelektrycznych, wykorzystywanych w fotografii oraz przemyśle drukarskim. Pozwalają one użytkownikom na pełną kontrolę nad jakością kolorów. Obsługa tego typu urządzeń nie należy jednak do najłatwiejszych. Co to jest i do czego służy spektrodensytometr?

Spektrodensytometr – funkcje oraz sposób działania

Spektrodensytometr to aparat ałużący do badania jakości obrazu, wykorzystujący m. in. poziom absorpcji lub odbicia światła w momencie stosowania jego źródła. Emituje on światło w miejsce poddawane analizie przy pomocy zestawu soczewek, które następnie wychwytują stopień przenikania wiązki.

Współczesne instrumenty łączą w sobie różne dodatkowe technologie i funkcje. Często są połączeniem kolorymetru (tinometru), spektrofotometru i densytometru, czyli wykonują pomiary gęstości optycznej, poziomu ciemności oraz pomiaru barwy.

Co to jest gęstość optyczna i po co się ją mierzy?

Gęstość optyczna ma różne znaczenia, jednak wszystkie dotyczą widzialnych skutków oddziaływania podmiotu razem z promieniowaniem elektromagnetycznym. Do skutków o których mowa, należy na przykład zmiana prędkości światła.

Gęstość optyczną mierzy się za pomocą densytometru m. in. na kliszach poligraficznych (materiał przezroczysty) w celu odpowiedniego ustawienia naświetlarki lub na zadrukowanych materiałach (czyli nieprzezroczystych) w celu sprawdzenia warstwy farby.

Spektrodensytometry w procesach poligraficznych

Spektrodensytometry poprawiają efektywność i precyzyjność wszystkich procesów drukarskich. Urządzenia wykorzystuje się na przykład:

  • do przygotowywania proofów (proofing to tworzenie próbnych wydruków lub odbitek w celu akceptacji przed finalnym wydrukiem),
  • do recepturowania lub sprawdzania atramentów,
  • podczas wyboru odpowiedniego rodzaju papieru, który zostanie użyty do wydruku,
  • do analizy negatywów,
  • do kontrolowania nasycenia druku.

Rynek spektrodensytometrów

Urządzenia dostępne na rynku mogą różnić się między sobą wszystkimi posiadanymi parametrami, w zależności od potrzeb kupującego. Aparaty mają zróżnicowaną pamięć, która definiuje ilość przechowywanych informacji pomiarowych, a te z kolei wpływają na dalszą możliwość porównywania ze sobą arkuszy. Posiadają różne bazy danych, różną szybkość pomiarów, szerokie spektrum dokładności i powtarzalności analizy. Instrumenty różnią się także wyglądem, rozmiarem czy rodzajem wyświetlacza. Wybór odpowiedniego sprzętu jest zależny od wielu zmiennych. Zawsze należy wziąć pod uwagę jakie dokładnie funkcje ma pełnić oraz jak wygląda poligraficzny park maszyn, który ma wzbogacić.

Spektrodensytometry to powszechnie stosowane, bardzo precyzyjne instrumenty. Ich użycie gwarantuje pełną kontrolę nad kolorystycznym efektem końcowym produktu poligraficznego. Jednak do analizowania wydruków czy tuszy potrzebna jest specjalistyczna wiedza, a efektywne wykorzystywanie opisywanej aparatury wymaga doświadczenia i kompetencji. Dotyczy to zarówno docelowego użytkowania jak i przygotowania czy kalibracji.