LOADING

Type to search

Dzieci Styl życia Zdrowie

Badanie preluksacyjne USG – co to jest i kiedy warto je wykonać?

Badanie preluksacyjne USG, znane również jako ultrasonografia stawów biodrowych u niemowląt, jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która pozwala na ocenę stanu stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. Jest to kluczowe badanie w wykrywaniu i zapobieganiu dysplazji stawu biodrowego, która jest jedną z częstszych wad wrodzonych u dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tego badania.

Co to jest badanie preluksacyjne USG?

Badanie preluksacyjne USG to specjalistyczna procedura ultrasonograficzna, która pozwala na dokładne zobrazowanie i ocenę struktur stawu biodrowego u najmłodszych pacjentów. Dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych, bez użycia promieniowania, jest to całkowicie bezpieczna metoda oceny kondycji bioderek.

Kiedy warto je zrobić?

Badanie preluksacyjne USG zalecane jest dla wszystkich noworodków w pierwszych tygodniach życia, zazwyczaj między 4. a 6. tygodniem. Szczególnie polecane jest dla dzieci uznanych za grupę ryzyka dysplazji biodrowej, do której należą między innymi dzieci z rodzinnym występowaniem tej wady, dzieci urodzone w pozycji pośladkowej, a także noworodki z innymi wadami rozwojowymi.

Zalety badania

Badanie preluksacyjne USG ma szereg zalet, wśród których warto wymienić:

  • Bezpieczeństwo: Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i pozbawione promieniowania, co czyni je idealnym dla niemowląt.
  • Precyzja: Ultrasonografia pozwala na dokładną ocenę stanu stawów biodrowych, w tym kąta alfa i beta, które są kluczowe w diagnostyce dysplazji.
  • Wczesna diagnoza: Umożliwia wykrycie nawet subtelnych nieprawidłowości w rozwoju stawów, co jest kluczowe dla wczesnego rozpoczęcia leczenia.
  • Dostępność: Badanie jest szeroko dostępne i może być przeprowadzone w wielu ośrodkach medycznych.

Czego można się dzięki niemu dowiedzieć?

Dzięki badaniu preluksacyjnym USG można uzyskać szereg istotnych informacji na temat stanu bioderek dziecka, w tym:

  • Ocena stabilności stawów biodrowych: Badanie pozwala na ocenę, czy stawy są stabilne, czy też występują tendencje do przemieszczeń (preluksacji).
  • Struktura stawu: Można ocenić, czy kości biodrowe są prawidłowo ukształtowane i czy panewka stawu biodrowego jest odpowiednio głęboka, aby stabilnie utrzymywać głowę kości udowej.
  • Wykrywanie dysplazji: Jest to kluczowe badanie w diagnostyce dysplazji stawu biodrowego, pozwalające na wczesne wykrycie tej wady i zapobieganie jej progresji.

Badanie preluksacyjne USG jest nieocenionym narzędziem w pediatrycznej diagnostyce ortopedycznej, umożliwiającym wczesne wykrywanie i zapobieganie poważnym problemom zdrowotnym związanym z dysplazją stawu biodrowego. Jego bezbolesność, bezpieczeństwo i dostępność czynią to badanie standardową procedurą w opiece nad noworodkami i niemowlętami, przyczyniając się do ich zdrowego rozwoju i dobrej jakości życia w przyszłości.

Zobacz również