LOADING

Type to search

Dom i ogród

Wietrzenie mieszkania a wilgoć

Obecnie domy i mieszkania są coraz lepiej izolowane, co przyczynia się do wzrostu efektywności energetycznej. Jednak z jednej strony ta sytuacja jest korzystna, z drugiej niesie szereg konsekwencji. Zbyt duża szczelność budynków ma swoje wady, w tym problem z wilgocią i jej wpływem na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. W artykule wyjaśnimy, jak wietrzenie mieszkania może pomóc w pozbyciu się nadmiernej wilgoci i zapewnić sobie optymalne warunki życia.

Czym jest wilgoć i dlaczego jej nadmiar jest problemem?

Wilgoć w domu to, najprościej rzecz ujmując, nadmiar wody w powietrzu. Taki stan może prowadzić do kondensacji na ścianach, oknach i innych powierzchniach. Z kolei długotrwała ekspozycja na wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów w domu. Taka sytuacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców, szczególnie w przypadku osób z alergiami czy problemami z układem oddechowym.

Regularne wietrzenie pomieszczeń w domu jest kluczowe w zapobieganiu gromadzeniu się wilgoci. Otwieranie okien na kilka minut nawet kilka razy dziennie umożliwia wymianę powietrza wewnątrz budynku. Taka praktyka pozwala nie tylko na usunięcie nadmiaru wilgoci, ale również na wprowadzenie świeżego powietrza do wnętrz mieszkalnych, co jest korzystne dla zdrowia domowników.

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?

Warto krótko, ale często wietrzyć mieszkanie. Zamiast pozostawić okna otwarte przez cały dzień, lepiej wietrzyć mieszkanie krótko, tj. zaledwie 5-10 minut, ale często. Taka praktyka pozwala na wymianę powietrza, nie tracąc przy tym zbyt wiele ciepła. Jeśli jest to możliwe, dobrze jest otworzyć okna po obu stronach mieszkania, tworząc przeciąg. To jedna z najskuteczniejszych metod wymiany powietrza. Natomiast należy unikać wietrzenia domu w czasie deszczu. Wilgotne powietrze z zewnątrz może pogorszyć sytuację wewnątrz pomieszczeń. Najlepiej wietrzyć mieszkanie w suche, słoneczne dni.

Dobrze jest również dostosować wietrzenie do aktywności w domu. Oznacza to, że powinno się wietrzyć łazienkę i kuchnię po kąpieli, gotowaniu czy praniu. Jest to istotne, ponieważ wspomniane czynności generują dużo wilgoci. Jak jeszcze można pozbyć się nadmiaru wilgoci z domu? W miejscach o dużej wilgotności powinno się systematycznie używać osuszaczy powietrza, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których wietrzenie nie jest wystarczające. Warto również kontrolować i utrzymywać optymalną temperaturę. Zbyt niska sprzyja kondensacji wilgoci.

Dlaczego wilgoć w domu jest niebezpieczna?

Nadmierna wilgoć w domu może stać się poważnym zagrożeniem zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla samej struktury budynku. Zbyt duża wilgoć tworzy idealne warunki dla wzrostu pleśni i grzybów. Pleśnie mogą wywoływać i nasilać różnego rodzaju alergie, problemy z układem oddechowym, astmę, a nawet prowadzić do chronicznych chorób oddechowych. Warto wiedzieć, że niektóre szczepy pleśni są toksyczne i mogą powodować poważne problemy zdrowotne u mieszkańców zagrzybionych pomieszczeń.

Długotrwałe narażenie na przebywanie w nadmiernie wilgotnych pomieszczeniach może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do infekcji dróg oddechowych, kaszlu, kataru, zaostrzenia astmy, a także podrażnień skóry i oczu. Wilgoć może również powodować uszkodzenie materiałów budowlanych. Drewno, gdy jest wilgotne, może na przykład zacząć gnić. Wilgoć może również prowadzić do korozji metalowych elementów konstrukcyjnych. Ponadto zmniejsza skuteczność izolacji termicznej, przez co zwiększają się koszty ogrzewania i chłodzenia domu. Wilgoć w domu może przyciągać szkodniki, tj. karaluchy, pluskwy i gryzonie, które przenoszą niebezpieczne dla zdrowia patogeny.

Nadmiar wilgoci w domu często prowadzi do wytworzenia się nieprzyjemnych, nieco ziemistych zapachów, które są ciężkie do wyeliminowania. Są one objawem występowania w domu pleśni i grzybów. W konsekwencji zawilgocenia pomieszczeń, może pękać farba na ścianach domostwa, mogą odspajać się tapety i pojawiają się inne problemy estetyczne, które mogą obniżać wartość nieruchomości.

Aby uniknąć tych problemów, ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, co często osiąga się poprzez odpowiednie i systematyczne wietrzenie, stosowanie osuszaczy powietrza oraz utrzymywanie dobrego stanu izolacji budynku. Regularne kontrole i konserwacja mogą również pomóc w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów z wilgocią.

Odpowiednie wietrzenie mieszkania jest kluczowe w procesie kontroli poziomu wilgoci. Regularne, krótkie wietrzenie, dostosowanie nawyków do warunków pogodowych oraz użycie odpowiednich urządzeń, takich jak osuszacze, mogą znacząco przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniu. Jest to tym bardziej istotne, że zdrowe powietrze w domu to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia osób w nim przebywających.

źródło: OPTIMAL osuszanie mieszkań