LOADING

Type to search

Biznes Dom i ogród Styl życia Technologie

Jak kształtują się ceny gazu propan w Polsce?

Ceny wszystkich paliw wahają się w zależności od sytuacji na giełdzie i światowych rynkach. Wpływ na ceny mają zarówno ilość zapasów surowca, jak i zapotrzebowanie ze strony klientów. Ponadto ceny paliw różnią się w zależności od szerokości geograficznej. Nawet na terenie jednego kraju, jak na przykład w Polsce, ceny poszczególnych paliw mogą być różne – zależnie od województwa. Nie inaczej jest również z propanem. Użytkownicy gazu płynnego zastanawiają się, czy w całym kraju jednakowo opłaca się ogrzewanie gazem propan i jak kształtują się ceny płynnego propanu w Polsce.

Zmienność cen gazu propan na przestrzeni roku

Gaz propan jest jednym paliw, w przypadku którego wahania cen surowca na przestrzeni roku są dość łatwe do przewidzenia. Od wielu lat sytuacja cyklicznie się powtarza. W okresie wiosenno-letnim ceny propanu nieznacznie spadają, natomiast w czasie jesienno-zimowym wracają do poprzedniego poziomu. Wahania te wynikają ze zwiększonego zimą popytu na ten surowiec i spadku zapotrzebowania na gaz płynny propan latem. Te wzrosty oraz spadki cen są niezależne od rejonu Polski, ponadto pozostają one na bardzo podobnym poziomie. 

Warto wiedzieć, że najczęściej po letniej obniżce jesienią ceny wracają do poprzedniego poziomu. Tym samym w skali roku nie notuje się wzrostów cen gazu propan. Dzięki temu od wielu lat ogrzewanie gazowe zasilane propanem jest niezmiennie bardzo opłacalnym rozwiązaniem. W związku ze zmieniającymi się cenami propanu warto tak planować tankowanie, aby zakup gazu odbywał się po niższej cenie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Na etapie planowania i projektowania instalacji najlepiej jest wybrać zbiornik na gaz propan o takiej pojemności, aby zaspokajał on zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na gaz na co najmniej pół roku. Dzięki temu uzupełnienie zbiornika z gazem będzie możliwe zawsze w niższej cenie.

Różnice w cenie gazu propan w poszczególnych województwach

O ile jadąc samochodem możemy czasem skorzystać z niższych cen paliwa w innym województwie, o tyle w przypadku tankowania gazu propan do zbiornika nie mamy takiej możliwości. Ceny gazu w poszczególnych województwach nieznacznie się różnią. Jest to spowodowane zarówno poziomem zapotrzebowania na takie paliwo, jak i jego ilością w magazynach dystrybutora. Warto zorientować się w cenach gazu u różnych dostawców. Bywa, że dostawca ma siedzibę i magazyn surowca w jednym województwie, obsługując przy tym kilka rejonów ościennych. W takiej sytuacji zdarza się, że cena rośnie wraz ze zwiększaniem się odległości od magazynu. Jednak nie zawsze tak jest. 

Zdarza się także, że dystrybutorzy gazu płynnego propan z różnych województw zaopatrują się u różnych importerów, którzy także narzucają swoją cenę. Najbardziej wiarygodne będą wskazania uśrednionej ceny gazu propan od wielu dostawców z danego regionu. Na podstawie takiego zestawienia można zauważyć tendencję, iż ceny spadają wraz z przemieszczaniem się na wschód kraju. Jednocześnie widać, że w północnej części Polski ceny gazu propan są niższe niż na południu naszego kraju. Najczęściej różnice te nie przekraczają jednak 10 groszy na litrze płynnego gazu propan. Chcąc przejść do szczegółów i konkretnych liczb, najlepiej zróbmy to na przykładzie. 

W ostatnim czasie ceny gazu propan na poziomie 1,29 zł/l notowano w województwach mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim. Natomiast w województwie łódzkim i kujawsko-pomorskim ceny gazu płynnego propan plasowały się na poziomie 1,34 zł/l. Już na pierwszy rzut oka widać, że są to bardzo niewielkie kwoty, a tym samym atrakcyjne. Powoduje to, że ogrzewanie domu czy firmy gazem propan jest wyjątkowo opłacalne. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę wysoką wydajność gazu propan dostarczanego przez zaufanego dystrybutora oraz wielofunkcyjność propanu, to zauważymy, że możemy sporo zyskać na użytkowaniu instalacji gazowej.

Źródło: LPGDirect – dystrybutor gazu grzewczego