LOADING

Type to search

Technologie

Sprężone powietrze – dlaczego (i jak) trzeba chronić je przed zanieczyszczeniami?

Sprężone powietrze, które ulegnie zanieczyszczeniu, jest sporym problemem dla kompresorów powietrza – może spowodować ich uszkodzenie, często również bywa powodem nadmiernego zużycia energii. W każdym przypadku zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu to zjawisko niepożądane, dlatego warto zadbać o maksymalną minimalizację tego zjawiska, a gdy już zajdzie taka potrzeba, o oczyszczenie maszyny, zanim drobnoustroje wygenerują nam niepotrzebne koszty.

Sprzężone powietrze (czyli powietrze o zwiększonym ciśnieniu) wykorzystywane jako napęd pneumatyczny to surowiec wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki: od przemysłu, przez medycynę, aż po czyszczenie trudno dostępnych miejsc. To również jest powód, dla którego powietrze w sprężarce śrubowej powinno być pozbawione drobnoustrojów: jego wykorzystanie musi być bezpieczne.

Zanieczyszczenia sprężonego powietrza – skąd się biorą?

Najprościej rzecz ujmując, większość zanieczyszczeń w środku kompresorów powietrza pochodzi z zewnątrz – są to wszelkie cząsteczki ciał stałych, woda, a także oleje. Do tych najbardziej szkodliwych zalicza się pyły oraz rdzę, dlatego należy dbać o to, by te cząsteczki nie przedostały się do sprężonego powietrza. Z kolei obecność wszelkich płynów, które mogą dostać się do środka pod postacią pary wodnej, jest jedną z głównych przyczyn awarii sprężarek powietrza. Jednak źródłem niepożądanych elementów może być również sama maszyna – w przeprowadzanym procesie utleniania wytwarza się ogromna część tego, co później zalega we wnętrzu maszyny i może prowadzić do zakłóceń pracy.

Jak zapobiegać zanieczyszczaniu sprężonego powietrza?

Pierwszym i podstawowym sposobem na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, które dostają się do wnętrza sprężarki, jest dopilnowanie, aby maszyna była w dobrym stanie technicznym. W następnej kolejności niezwykle ważne jest zamocowanie specjalnych filtrów, które należy regularnie czyścić i wymieniać. Filtry umieszczane są po stronie ssawnej, dzięki czemu zapobiegają przedostawaniu się niechcianych drobnoustrojów do kompresowanego powietrza. Dobrym rozwiązaniem może być też zamontowanie całego systemu filtrów: ta metoda umożliwia wychwytywanie nie tylko elementów ciał stałych, ale również niewielkich ilości oleju oraz wody. Rozbudowany system filtrów jest niezbędny w momencie, gdy sprężone powietrze będzie przeznaczone do zastosowania w medycynie, ponieważ powietrze, które ma bezpośredni kontakt z człowiekiem, musi być najwyższej jakości.

Czyszczenie sprężarki

Co jakiś czas należy zatroszczyć się o stan samego urządzenia, ponieważ, jak było wspomniane wcześniej, mnóstwo drobnoustrojów pochodzi z wnętrza sprężarki śrubowej. Bardzo dużo daje czyszczenie karcherem, jednak, jeśli we wnętrzu urządzenia pojawiła się rdza, można zastosować odrdzewianie elektrolityczne.

Kompresory powietrza spełniają swoją funkcję tylko wtedy, gdy pozwalają na utrzymanie powietrza w jak najlepszym stanie. Metody dbania o te maszyny mogą być nieco uciążliwe, jednak warto w nie zainwestować swój czas i pieniądze, ponieważ będzie to inwestycja, która zaprocentuje.