LOADING

Type to search

Biznes

Mycie szyb na wysokościach – jaki sprzęt musi znaleźć się w wyposażeniu każdego alpinisty?

Wysokie budynki powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. W samej stolicy budowanych jest obecnie aż kilkanaście różnych drapaczy chmur. Kolejne z nich powstają w największych miastach na terenie całego kraju, m.in w Katowicach, Krakowie i Chorzowie.  Nieważne, czy są nowoczesnymi biurowcami, czy może obiektami mieszkalnymi – wyposażone w duże ilości powierzchni szklanych, wymagają dbałości i utrzymania w czystości. Oszklone, nie tylko cieszą oko swoim wyglądem, ale niestety przysparzają problemów w związku z ich regularną pielęgnacją. Szkło jest jednym z tych materiałów, na którym widać nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Dodatkowy problem stanowi również charakterystyka budynku, oraz zmieniające się warunki pogodowe. To wszystko sprawia, że mycie szyb na wysokości nie należy do łatwych w zrealizowaniu.

Prace na wysokości – informacje ogólne

Tego rodzaju prace z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem na rynku usług. Dlatego nic dziwnego, że wiele firm sprzątających poszerza swoją ofertę o tego typu usługę. Oprócz nich istnieją również inne firmy, które specjalizują się jedynie w przeprowadzaniu prac na wysokości. Jest jednak coś, co łączy je wszystkie.

Niezależnie od specyfiki firmy, w trakcie świadczenia usług korzystają one z tzw. techniki alpinistycznej. Oznacza to, że w celu przeprowadzenia prac sięga się po różnego rodzaju sprzęty, które mają ułatwić zadanie. Mowa o linach i upięciach, jakich używa się m.in. we wspinaczce wysokogórskiej. Dlatego ważne by w sprawie mycia szyb na wysokości zwracać się z pomocą do specjalistów. Prace na wysokości wymagają bowiem posiadania odpowiednich kwalifikacji oraz sprzętu.

Prace na wysokości – dobry sprzęt to podstawa

W trakcie alpinistycznego mycia elewacji należy posługiwać się sprzętem wysokiej jakości. Tylko w tym wypadku można mieć pewność, że zadbamy o bezpieczeństwo. Osoby wykonujące zlecenie powinny posiadać odpowiednie kaski, uprzęże oraz liny, które muszą być dopasowane do wagi i wzrostu pracownika. Tylko wtedy będziemy mogli mieć pewność, że spełnią one swoje zadanie. Tego typu sprzęt musi także posiadać niezbędne atesty.

Prace na wysokości należy każdorazowo rozpoczynać od sprawdzenia stanu posiadanych narzędzi. Ważne jest również, by po zakończonej pracy poddawać go, regularnej konserwacji. W znaczący sposób ograniczy to ryzyko powstawania niebezpiecznych wypadków. Sprzęt budzący w nas podejrzenia co do jakości, bądź posiadanych atestów – w ogóle nie powinien zostać dopuszczony do użytku. Tak samo jak narzędzia, które pochodzą z podejrzanego źródła.

Mycie szyb na wysokości wymaga posługiwania się przedmiotami, które są bardzo lekkie, poręczne, a przede wszystkim skuteczne. Czyszcząc elewacje na wysokości warto zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie usuwał zabrudzenia w sposób niebudzący naszych zastrzeżeń. W przeciwnym wypadku wydłuży to czas pracy. Warto więc sięgać np. po wysokiej jakości myjki ze ściągaczkami. Te wielofunkcyjne urządzenie ułatwia mycie i przyspiesza czas pracy. Ponadto jest proste w użyciu i nie wymaga od nas dużego nakładu wysiłku fizycznego. Dzięki specjalnej konstrukcji umożliwia jednoczesne mycie powierzchni oraz ściąganie z niej zanieczyszczeń. Dobrej jakości ściągaczka nie powinna zostawiać po sobie smug na szybie. Przydatnym w alpinistycznym myciu szyb narzędziem, są również kije teleskopowe. Ich zastosowanie umożliwia czyszczenie większych powierzchnie, co znacznie ułatwia pracę.

Poza sprzętem, przeprowadzanie tego rodzaju pracy wymaga również olbrzymiej sprawności fizycznej. Osoby podejmujące się tego zadania, musza być zwinne i szybkie. Taka praca wiąże się z obowiązkiem zachowywania ostrożności oraz szybkiego przewidywania ewentualnych zagrożeń życia. W związku z wysokością osoby podejmujące się czyszczenia elewacji, nie mogą cierpieć na lęki. Muszą być również odporne na stres. Bez tych umiejętności, nawet najlepszej jakości sprzęt, niestety może nie wystarczyć.

źródło: dlaalpinisty.pl – sprzęt alpinistyczny