LOADING

Type to search

Zdrowie

Z jakimi problemami zgłosić się do fizjoterapeutki uroginekologicznej?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest specjalizacją fizjoterapii, która skupia się na ocenie, diagnozie i leczeniu problemów związanych z układem miednicy, a zwłaszcza na poprawie funkcji mięśni dna miednicy. Poniżej przedstawiam kilka problemów, które mogą być sygnałem do konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną:

1. Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, zwłaszcza podczas kichania, kasłania, śmiechu czy podnoszenia ciężarów, może wynikać z osłabienia mięśni dna miednicy. Fizjoterapeutka uroginekologiczna może pomóc w wzmocnieniu tych mięśni poprzez specjalne ćwiczenia.

2. Obniżenie narządów miednicy

Obniżenie macicy, pęcherza moczowego czy odbytnicy to problem, który może być związany z osłabieniem mięśni i więzadeł podtrzymujących te narządy. Fizjoterapeuci uroginekologiczni stosują terapie manualne oraz ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni i poprawę stabilności struktur miednicy.

3. Ból miednicy

Ból w okolicy miednicy, w tym ból kości krzyżowej, może być spowodowany napięciami lub zaburzeniami w mięśniach dna miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna może obejmować techniki rozluźniające oraz terapie manualne w celu złagodzenia bólu.

4. Przygotowanie do porodu i poporodowe problemy miednicy

Fizjoterapia uroginekologiczna może być pomocna dla kobiet w ciąży w przygotowaniu mięśni dna miednicy do porodu. Po porodzie pomaga w rehabilitacji mięśni oraz poprawie ich funkcji, zwłaszcza jeśli występują problemy związane z rozcięciem krocza czy osłabieniem mięśni połogowych.

5. Zaburzenia seksualne związane z miednicą:

Problemy związane z seksualnością, takie jak dyspareunia (bolesne współżycie), mogą wynikać z napięć czy dysfunkcji mięśni dna miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna może pomóc w poprawie komfortu seksualnego poprzez terapie manualne i ćwiczenia.

6. Zaburzenia rytmu mikcji (częstomocz, naglące parcie):

Problemy związane z kontrolą mikcji, takie jak częste oddawanie moczu czy naglące parcie, mogą wynikać z dysfunkcji mięśni dna miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczna może pomóc w poprawie funkcji pęcherza i kontroli mikcji.

Warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego istotne jest skonsultowanie się z lekarzem lub fizjoterapeutką uroginekologiczną w celu dokładnej diagnozy i opracowania odpowiedniego planu terapeutycznego. Regularne wizyty u specjalisty mogą przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentek z problemami związanymi z układem miednicy.