LOADING

Type to search

Styl życia Zdrowie

Przemoc nie tylko fizyczna

Czasami słowa ranią bardziej.

W środowisku pojęcie mobbingu występuję bardzo często. Na czym polega mobbing? Jest to zazwyczaj wywieranie wpływu psychicznego jednej osoby na drugą, poprzez negatywne działania, takie jak: wymuszanie, zastraszanie, nękanie i obniżanie samooceny. System wartości człowieka, który jest ofiarą mobbingu, spada praktycznie do zera, co przekłada się na ogólne niezadowolenie wynikające z pracy, a także spadek efektywności. Dobrze, mobbing w miejscu pracy nie jest już tematem tabu. Co w takim razie, gdy przekłada się to na codziennie życie?

Być zastraszonym we własnym domu.

To nie żart. We własnym mieszkaniu również można zostać ofiarą mobbingu. Nie są to jednak sprawy nagłaśnianie, w końcu chodzi tutaj o osobę, z którą się mieszka, która jest nam bliska i uznajemy ją za rodzinę. Zazwyczaj takie zachowania zachodzą na płaszczyźnie matka – córka, czy ojciec – syn.

Jak poznać, że mieszka się z terrorystą?

Chodzi tu oczywiście o terrorystę psychicznego. Proces mobbingu w środowisku domowym ciągnie się często latami, a zaczyna się już w dzieciństwie ofiary (jeżeli ofiarą jest dziecko). Jakie są tego symptomy? Na początku można zauważyć nadmierną opiekuńczość i troskę. Dziecko jest wychowywane jakby w inkubatorze, pod kloszem. Gdy zaczyna się szkoła, swój wolny czas mógłby spędzać z kolegami i koleżankami, ale ta wolność zostaje mu ograniczana.

W efekcie napastnik (czyli osoba wywierająca wpływ na ofiarę przemocy psychicznej) tworzy w dziecku poczucie winy. Nie zgadza się na żadne, samodzielne decyzje, które chce podjąć dziecko. Zaczynają się zastraszania, obarczanie coraz większą ilością obowiązków, a w efekcie brak życia osobistego. Ofiara jest niczym więzień we własnym domu. Z biegiem lat przyzwyczaja się do tego stanu i wie jak postępować z napastnikiem. Musi chodzić koło niego na palcach i wypełniać jego zachcianki. Zazwyczaj ofiara jest poniżana, mimo że stara się jak najlepiej wypełniać zadania kosztem swojego czasu wolnego.

Dlaczego tak się dzieje?

Być może są to objawy niespełnionych ambicji osoby, która nęka. Często też są to skutki przeszłości i zaznanego w dzieciństwie bólu psychicznego. Z takimi sytuacjami należy udawać się do specjalistów i za wszelką cenę nie powielać w przyszłości błędów, które oglądało się dorastając.

Zobacz również