LOADING

Type to search

Technologie Uroda Zdrowie

Jaka szczoteczka do zębów sprawdza się najlepiej?

Czy szczoteczki elektryczne rzeczywiście sprawdzają się lepiej niż te klasyczne? Jeśli chodzi o dokładne czyszczenie zębów, nie mają sobie równych – wysoka częstotliwość obrotów i specjalnie dostosowane główki sprawiają, że bakterie w nawet najbardziej ukrytym zakamarku zostają zniszczone. Powierzchnia zębów i dziąseł jest stale pokrywana wypełnionym mikrobami biofilmem, który usuwany nieregularnie powoduje powstawanie kamienia nazębnego. Zaniedbanie problemu może prowadzić do chorób dziąseł, ogniskujących szczególnie w trudno dostępnych dla szczoteczki partiach jamy ustnej.

Następnie pojawia się próchnica, mogąca w przyszłości prowadzić do utraty zębów. Na szczęście pasta z fluorem utwardzającym ich powierzchnię w połączeniu ze szczoteczką, elektryczną lub klasyczną, może skutecznie zapobiegać takim problemom. Badania wskazują, że te elektryczne usuwają nieco więcej bakterii, dentyści zauważają jednak, że najważniejsze dla higieny jamy ustnej jest systematyczne i dokładne mycie.

Co powinno decydować o wyborze odpowiedniego produktu?

Na korzyść elektrycznych szczoteczek przemawia fakt, że dzięki częstotliwości obrotów wielokrotnie przewyższającej tą, jaką możemy uzyskać podczas manualnego mycia, skracamy czas jaki trzeba poświęcić na zachowanie zdrowych zębów średnio o dwie minuty dziennie. Elektryczne szczoteczki mogą być również doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na artretyzm czy reumatoidalne zapalenie stawów, ograniczają bowiem konieczność wykonywania bolesnych ruchów podczas mycia zębów. Wibracje i towarzyszący im dźwięk mogą wydawać się również bardziej atrakcyjne dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z samodzielnym dbaniem o higienę. Łatwiej jest je zatem zachęcić do regularnego szczotkowania.

Bez względu na to jakiej używasz szczoteczki, ważne aby pamiętać o zachowywaniu bezpiecznego nacisku na dziąsła w celu uniknięcia mikrourazów prowadzących do pospolitych zakażeń jamy ustnej. Warto również zainwestować w dobrą pastę do zębów, zawierającą odpowiednie stężenie fluoru.

Zobacz również