LOADING

Type to search

Zdrowie

Profilaktyczne badania słuchu – jak często je wykonywać?

W ludzkiej naturze leży to, że nie doceniamy tego, co uważamy za pewnik w naszym życiu – właśnie tak myślimy o zmyśle słuchu. To właśnie on pozwala nam się z łatwością komunikować, a jednocześnie doświadczać piękna muzyki. Niestety, niewielkie problemy ze słuchem mogą uniknąć uwadze, a ich konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne. Właśnie dlatego warto profilaktycznie badać ten ważny narząd. Kiedy i jak często warto tego dokonywać?

Kiedy warto wykonać profilaktyczne badanie słuchu?

Warto wiedzieć, że nasz narząd słuchu nie jest dobrze przystosowany do dzisiejszego zindustrializowanego świata. Ciągły ruch samochodowy, liczne budowy i rozbiórki oraz ogólny szum miast – wszystko to najczęściej przekracza poziom 85 decybeli, ponad którym natężenie dźwięku jest niebezpieczne dla ludzkiego ucha. Z tego powodu warto, aby tak naprawdę każdy, kto spędza długie godziny dziennie w takich warunkach sprawdził swój słuch.

Oczywiście niektórzy są dużo bardziej narażeni na niekorzystne zmiany w obrębie narządu słuchu – mowa tutaj przede wszystkim o pracownikach budowy, ale również o osobach, które pracują swoim słuchem, czyli muzykach, dyrygentach i operatorach dźwięku. Oni powinni w pierwszej kolejności wybrać się na badania słuchu.

Jakie objawy są znakiem ostrzegawczym?

Jak każde zaburzenia i choroby, również te, które dotyczą zmysłu słuchu, mają swoje objawy prodromalne. Pierwszymi znakami ostrzegawczymi najczęściej są:

  • trudności z słyszeniem szeptu,
  • problemy ze zrozumieniem słów podczas rozmów bezpośrednich i telefonicznych,
  • szumy uszne,
  • głośne mówienie, które zostaje zauważone przez innych,
  • stopniowe zwiększanie głośności multimediów.

Oczywiście objawy te są w dużej mierze zależne od samych zaburzeń, które pojawiły się w naszych ciałach. Znaki te jednak powinny zaprowadzić nas na profilaktyczne badanie słuchu.

Jak wygląda badanie słuchu i jak często je wykonywać?

Na początku warto wiedzieć, że badania słuchu dzielą się na subiektywne i obiektywne. Do pierwszych z nich zalicza się audiometrię tonalną, dzięki którym można zbadać, czy pacjent słyszy zarówno wysokie, jak i niskie tony dźwięków. Różne wysokości, jak i natężenia dźwięku pozwalają określić stopień niedosłyszenia, przez co można skierować pacjenta na dalsze badania, które już nie będą polegały na subiektywnej opinii.

Tutaj najczęściej stosuje się tympanometrię, która jest w pełni bezbolesna i nieinwazyjna. Polega na pomiarze impedancji akustycznej, która pozwala później określić, czy i jaki aparat słuchowy będzie dobrym wyborem.

Jak widać, badania słuchu są bardzo bezpieczne, a wykonanie ich powinno być tym częstsze, im bardziej jesteśmy narażeni na głośne dźwięki w naszym codziennym życiu. Warto dbać o narząd słuchu, gdyż bez niego życie jest dużo trudniejsze.