LOADING

Type to search

Zdrowie

Nowoczesne protezy nóg – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Proteza nogi jest często niezbędną pomocą po amputacji kończyny. Docelowo ma ona umożliwić powrót do normalnego, względnie aktywnego trybu życia. Różnica między protezami starego typu a wersjami nowoczesnymi jest olbrzymia. Archaiczne substytuty kończyn były wykonane z drewna i nie zapewniały użytkownikowi komfortowego noszenia. Dzisiejsze protezy są zbudowane z innowacyjnych materiałów, a ich konstrukcja zapewnia komfortowe i swobodne poruszanie się oraz pełną mobilność i samodzielność. Nowoczesne protezy nóg są również dwa razy lżejsze niż ich przestarzałe odpowiedniki. Jakie są jednak najnowsze, powszechnie dostępne na rynku rozwiązania w zakresie protez nóg?

Podstawowe rodzaje protez

Wśród dostępnych na rynku nowoczesnych protez, zasadniczo mamy do wyboru:

  • protezy stóp,
  • protezy podudzi,
  • protezy kolan,
  • protezy uda,
  • protezy całej kończyny dolnej,
  • protezy kończyny dolnej wraz ze stawem biodrowym.

Poszczególne modele protez dostosowane są do poziomu aktywności oraz wagi użytkowników. Inne protezy będą bowiem odpowiednie dla osób prowadzących raczej siedzący tryb życia, a inne dla sportowców, którzy potrzebują wytrzymałych, wysoce wydajnych systemów protetycznych. Również wzrost i waga użytkownika będą miały wpływ na ostateczny kształt protezy.

Nowoczesne protezy nóg – podstawowe elementy

Ważnym elementem każdej protezy jest lej, w którym umieszczany jest kikut kończyny. Musi być on niezwykle wygodny i precyzyjnie dostosowany do kształtu nogi. Dzisiejsze nowoczesne protezy często posiadają wygodne silikonowe wkładki ortopedyczne, zamiast wkładek skórzanych. Znacznie poprawia to komfort noszenia protezy i niweluje ból, spowodowany naciskiem protezy na wrażliwy kikut. Dawne protezy były mocowane za pomocą ściągaczy i pasków. Współczesne modele protez ud i podudzi są przytwierdzane za pomocą silikonu, naciąganego na kikut.

Protezy z system sterującym – najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na rynku

Nowoczesne protezy dzielimy na elektroniczne i bioniczne.

Modele elektroniczne wykorzystują progresywne osiągnięcia technologiczne. Sterowanie za pomocą mikroprocesorów pozwala na automatyczne dopasowanie protezy do aktualnej pozycji i każdego ruchu użytkownika. Wykonywany ruch jest bardziej płynny i zbliżony do sposobu poruszania się zdrowej, w pełni sprawnej osoby, niż miało to miejsce w przypadku protez tradycyjnych.

Natomiast bioniczne protezy nóg to najnowocześniejsze urządzenia, sterowane za pomocą umysłu. Wystarczy, że użytkownik pomyśli o danym ruchu, a wygenerowany zostaje sygnał, który płynie do pozostałego w kikucie mięśnia. Proteza tego typu jest wyposażona w motor, zamocowany w kolanie i w kostce, który pozwala unosić protezę i wykonywać płynne ruchy. Zaawansowane technicznie czujniki śledzą kierunek i szybkość poruszania się nogi, dlatego pozwalają przewidzieć kolejne ruchy i sprawnie sterują protezą.

Materiały i rozwiązania wykorzystywane w budowie nowoczesnych protez nóg

Wszechobecny postęp technologiczny ma również wpływ na rozwój protetyki ortopedycznej. Współczesne protezy w dużej mierze zbudowane są z włókna węglowego, które jest bardzo wytrzymałe, a przy tym stosunkowo lekkie. W sprzedaży dostępne są także protezy z poliuretanu.

Dla bardziej wymagających użytkowników, którym nie wystarczają protezy tradycyjne, stworzono tzw. kolana elektroniczne, sterowane poprzez mikroprocesory, które analizują nacisk i rodzaj podłoża, gwarantując tym samym sprawne i komfortowe poruszanie się. W ofercie pracowni protetycznych dostępne są również stopy dzielone, dzięki którym użytkownik dokładnie wyczuwa wszelkie nierówności terenu, oraz stopy z wbudowaną hydrauliką odpowiadającą za prawidłowe ustawienie stopy względem podłoża.

Nowoczesna, idealnie dopasowana proteza zapewnia znaczny komfort i swobodę jej użytkowania. Innowacyjne technologie i materiały wykonania protez nóg sprawiają, że osoby po amputacji dolnych kończyn mogą cieszyć się niemal pełną sprawnością.

Inspirowane: wzso.pl – wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego Warszawa