LOADING

Type to search

Zdrowie

Jak skutecznie wyleczyć bruksizm?

Bruksizm to choroba psychosomatyczna, która dotknąć może praktycznie każdego człowieka. Skuteczne jej leczenie wymaga spojrzenia na nią z różnych kątów – między innymi psychologicznego, neurologicznego i stomatologicznego. Jeśli chodzi zaś o leczenie bruksizmu – niezwykle skuteczne okazuje się wykorzystanie fizjoterapii.

Czym jest bruksizm i co go powoduje?

Bruksizm to nic innego jak nawykowe, bardzo silne zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi. Problem ten dotknąć może zarówno dzieci, jak i dorosłych.. Objawia się między innymi rozchwianiem i popękaniem zębów, ruchomością żuchwy, a także przewlekłym bólem głowy oraz szyi. Bruksizm może być powodowany np. zaburzeniami zgryzowo-zwarciowymi, ale także alergią, przerostem migdałków, a nawet niedoborem witamin.

W jaki sposób leczy się bruksizm? 

Istnieje kilka sposobów leczenia bruksizmu. Popularnym rozwiązaniem są szyny relaksacyjne, wykonywane na zlecenie stomatologa. Zakłada się je na noc, co minimalizuje zgrzytanie i tarcie zębów. Inną metodą leczenia jest wstrzykiwanie botoksu w zwieracze, co powoduje ich osłabienie. Zabieg ten należy jednak regularnie powtarzać. Ponadto metody te, choć skuteczne, neutralizują objawy choroby, ale nie jej przyczynę. Szansą na kompleksowe leczenie bruksizmu w Warszawie jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty.

Fizjoterapia w leczeniu bruksizmu

Fizjoterapia stanowi obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia bruksizmu. Oczywiście, tak jak w przypadku innych rodzajów terapii, przebieg leczenia ustala się indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta. Głównym celem fizjoterapii jest zazwyczaj deaktywacja punktów spustowych – nadwrażliwych miejsc w mięśniach i powięziach. Oparte na fizjoterapii leczenie bruksizmu w Warszawie wykorzystywać do tego celu może różne techniki – wymienić wśród nich można na przykład mobilizację uciskową, aktywne rozluźnianie, terapia czaszkowo-krzyżowa, czy też uwalnianie pozycyjne. W przypadku bruksizmu często zaleca się także wykonywanie masażu tkanek głębokich.

Tak, jak każdy inny lekarz, fizjoterapeuta w pierwszej kolejności zbierze wywiad medyczny, w celu określenia możliwej pierwotnej przyczyny bruksizmu, a także dobrania odpowiedniej formy leczenia. Niezbędne jest ustalenie ruchomości w stawie skroniowo-żuchwowym oraz napięcia w mięśniach i więzadłach. Umiejętnie przeprowadzona fizjoterapianadzorowana przez doświadczonego specjalistę jest w stanie nawet całkowicie usunąć napięcie żwaczy oraz mięśni skroniowych. 

Podsumowanie 

Bruksizm nie jest, wbrew pozorom, schorzeniem natury czysto stomatologicznej. W jego leczeniu warto więc zastosować terapię łączoną, korzystającą z wiedzy różnych gałęzi medycyny. Szczególnie istotne zastosowanie ma fizjoterapia, której włączenie do programu leczenia daje największe szanse na ustąpienie objawów choroby.