LOADING

Type to search

Zdrowie

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Kamieniem nazębnym powszechnie nazywa się zmineralizowaną płytkę nazębną, która osadza się na powierzchni zębów. Wspomniany nalot może powstać w kilka godzin po wyszczotkowaniu zębów, a do głównych przyczyn jego występowania zalicza się niewłaściwą higienę jamy ustnej. A dlaczego należy usuwać kamień nazębny i jak robić to prawidłowo?

Jak powstaje kamień na zębach?

Kamień często pojawia się po zbyt szybkim lub niedokładnym umyciu zębów. Przyczyną powstawania nalotu może być także użycie nieadekwatnej szczoteczki, która nie dotrze do wszystkich zakamarków, przez co nie usunie z nich resztek jedzenia. W efekcie na zębach pozostanie miękki, jasnożółty nalot, który po pewnym czasie może się przekształcić w płytkę nazębną. Jeśli płytka ulegnie mineralizacji, to zamieni się w ciemną obwódkę, która z czasem będzie pokrywała coraz większą część zęba. Tak powstały kamień nazębny nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i może się przyczynić do rozwoju próchnicy.

Dlaczego konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego?

Wielu pacjentów bagatelizuje kamień nazębny, ponieważ w pierwszej fazie jego powstawania często jest niewidoczny i nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej nieleczony osad może wywołać stan zapalny dziąseł lub doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Dlatego warto przynajmniej raz w roku odwiedzić gabinet dentystyczny w Piasecznie, by sprawdzić stan swojego uzębienia i poddać się niezbędnym zabiegom. Szybka reakcja pozwoli uniknąć bolesnych konsekwencji zaniedbania zębów i sprawi, że pacjent będzie mógł się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem.

Jak usunąć kamień nazębny?

Zabieg usunięcia kamienia nazębnego trwa zwykle od 30 do 60 minut i nie jest bolesny, choć u osób wrażliwych może wywołać pewien dyskomfort. Doświadczony dentysta z Piaseczna zaproponuje klientowi nowoczesne metody w postaci skalingu i piaskowania, które polegają na rozbijaniu kamienia i polerowaniu zębów, aby stały się gładkie. Na koniec stomatolog powinien wykonać fluoryzację, która ma na celu wzmocnienie płytki nazębnej fluorem, dzięki czemu będzie ona mniej podatna na osadzanie się kamienia. Regularne usuwanie kamienia nazębnego to doskonały sposób na utrzymanie zębów w dobrej kondycji i uniknięcie częstych i kosztownych wizyt u dentysty.

Zmineralizowaną płytkę nazębną warto usunąć w renomowanym gabinecie dentystycznym w Piaseczniegdzie pracują wykwalifikowani stomatolodzy, którzy zadbają o to, aby pacjent czuł się komfortowo podczas zabiegu. Systematyczne wizyty w połączeniu z fachową konsultacją pozwolą znacznie zminimalizować wydatki na leczenie zębów. Chcąc uniknąć kamienia nazębnego, warto również pamiętać o dokładnym myciu zębów oraz regularnej wymianie szczoteczki.