LOADING

Type to search

Uroda

Zaskórniki, krostki, grudki, torbiele, nacieki, bliznowce – podstawowe rodzaje zmian trądzikowych

Trądzik to bardzo popularna choroba skóry, która w równym stopniu dotyka kobiety i mężczyzn. Zmiany trądzikowe są powszechne zwłaszcza w okresie dojrzewania, ale zależnie od podłoża mogą również pojawić się w wieku dojrzałym.

Czym jest trądzik?

Trądzik to popularna choroba skóry, której przyczyną jest zakażenie bakteryjne mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Dochodzi do niego, gdy wydzielane jest za dużo sebum i pory skóry zostają zamknięte. Zależnie od rodzaju trądziku, intensywność, wygląd oraz miejsce pojawiania się zmian mogą być bardzo zróżnicowane. Z tego powodu, aby podjąć skuteczne leczenie trądziku, przede wszystkim niezbędne jest określenie jego rodzaju. Podstawowe typy zmian trądzikowych to stany niezapalne oraz zapalne.

Zmiany niezapalne

Zmiany niezapalne stanowią najmniej uciążliwą formę trądziku. Można ją rozpoznać przede wszystkim po zaskórnikach, które powstają, gdy w porach skóry gromadzi się nadmierna ilość sebum, martwego naskórka i bakterii. Zaskórniki mogą pojawiać się także wskutek używania niektórych olejków i kremów, które w składzie posiadają zapychające silikony.

Zasadniczo wyróżnić można zaskórniki białe (zamknięte), które powstają, gdy sebum zostaje pod skórą i nie ma możliwości ujścia. Kiedy jednak kanaliki są otwarte, sebum ma bezpośredni kontakt z powietrzem, a zaskórniki zmieniają się w czarne, bardziej widoczne kropki. Najczęściej możemy zaobserwować je na nosie i brodzie. Warto zaznaczyć, że tego typu zmiany skórne nie są jeszcze stanami zapalnymi, jednak nieusunięte mogą zmienić się w grudki czy krostki.

Zmiany zapalne

W momencie, gdy zostaje przerwana ścianka mieszka włosowego, w której znajdują się zaskórniki zamknięte lub otwarte, powstają zmiany zapalne. Mogą one przyjmować bardzo zróżnicowane formy, takie jak:

  • Grudki – pojawiają się najczęściej na twarzy, ale również na plecach, ramionach czy dekolcie. Zazwyczaj są bolesne, mocno widoczne, utrzymują się przez długi czas i bardzo trudno jest skutecznie się ich pozbyć. Osoba, która jest dotknięta trądzikiem zapalnym grudkowym, może odczuwać więc spory dyskomfort w codziennym życiu. Ponadto skóra bywa zaczerwieniona i powoduje świąd. Niestety rozdrapywanie grudek może nasilić problem i doprowadzić do powstawania niewielkich blizn.
  • Torbiele – zwane również cystami, to bolesne zmiany wypełnione ropą, łojem lub nawet krwią. Mają one podłoże hormonalne, a po wygojeniu bardzo często pozostawiają na powierzchni skóry bardzo nieestetyczne blizny, przebarwienia czy plamy.
  • Nacieki – powstają na skutek rozprzestrzeniania się stanów zapalnych na skórze, zwykle w okolicach pierwotnie zainfekowanego miejsca,
  • Bliznowce – zmiany trądzikowe, które pozostają po wygojeniu się stanów zapalnych. Najczęściej pojawiają się w miejscach, w których włosy są krótko ostrzyżone lub gdzie skóra jest obcierana przez jakąś część garderoby.

Oczywiście warto wspomnieć o trądziku młodzieńczym, który jest niewątpliwie jego najbardziej popularną odmianą. Zmiany tego typu występują bowiem u większości osób w okresie dojrzewania. Wynika to przede wszystkim ze wzmożonej ilości wydzielanego sebum oraz tzw. burzy hormonalnej. W każdym przypadku należy oczywiście odwiedzić dermatologa, który dobierze właściwe leczenie trądziku młodzieńczego.

Pomimo iż trądzik to bardzo powszechna choroba skóry, ogólna wiedza na temat podstawowych rodzajów tego typu zmian jest znikoma. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów należy niezwłocznie wybrać się do lekarza specjalisty, który na podstawie wywiadu z pacjentem i analizy stanu jego skóry, zaleci odpowiednią kurację. Niestety leczenie trądziku na własną rękę lub co gorsza, brak jakichkolwiek działań, może doprowadzić do zaognienia problemu oraz powstania nieestetycznych blizn.

źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna