LOADING

Type to search

Uroda

Krępujący wąsik? Możesz pozbyć się go raz na zawsze!

Wąsik – możliwe przyczyny

Nadmierne owłosienie na twarzy, zwane także hirsutyzmem, to problem dotykający większość płci żeńskiej. Czasami jest to uwarunkowane genetycznie, innym razem związane z problemami hormonalnymi czy pozostałymi dolegliwościami zdrowotnymi. Gdy na naszej twarzy, oprócz delikatnego meszku, pojawia się o kilka włosów za dużo, i gdy przybierają one ciemną barwę, najprawdopodobniej nasza gospodarka hormonalna daje znać, że organizm nie działa prawidłowo. Wąsik bądź broda obecne na kobiecej twarzy to wynik nadmiaru androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Do najczęstszych zaburzeń hormonalnych należy zespół policystycznych jajników, przerost kory nadnerczy, niedoczynność bądź nadczynność tarczycy czy choroba Cushinga. Dodatkowe owłosienie na twarzy to przypadłość, która sprawia, że zaczynamy się źle czuć w swym własnym ciele. Terapie farmakologiczne nie zawsze są skuteczne, a nawet jeśli – na efekty trzeba trochę poczekać, a nadmierne włoski jednak same nie znikną i jeśli chcemy się ich pozbyć, należy udać się z wizytą do gabinetu kosmetologicznego lub specjalistów medycyny estetycznej.

Laserowe usuwanie owłosienia 

Depilacja laserowa to najskuteczniejsza i bezbolesna opcja, która gwarantuje nam koniec problemów z nadmiernym owłosieniem. Precyzyjna głowica lasera jest w stanie dotrzeć nawet do tak trudno dostępnych miejsc jak przestrzeń nad górną wargą. Dzięki dużej mocy lasera, naświetlanie można dopasować w zależności od grubości włosa, co daje szybsze i trwalsze efekty. Zawarta we włosach melanina pochłania światło emitowane z lasera i sprawia, że aktywne włosy (te w stanie wzrostu) obumierają za sprawą eliminacji mieszków włosowych. Dodatkowo laser posiada układ chłodzenia, który jest przydatny zwłaszcza w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry. Naświetlania trwają od kilkunastu sekund do kilku minut, jest to więc bardzo krótki czas, który dodatkowo zależy od wielkości obszaru depilacji oraz struktury włosa.

Przygotowanie do zabiegu 

Przed zabiegiem należy odpowiednio przygotować skórę – wybrane miejsca muszą być ogolone i umyte, nie wolno jednak stosować żadnych kremów nawilżających czy balsamów. W przypadku twarzy włosów nie można wyrywać w okresie wynoszącym minimum cztery tygodnie przed zabiegiem, zaś kremów depilujących nie stosujemy w tygodniu bezpośrednio poprzedzającym wizytę u kosmetologa. Wykluczone jest także opalanie, gdyż zabieg można wykonać dopiero po ustąpieniu świeżej opalenizny. Poza tym należy całkowicie ograniczyć stosowanie dziurawca czy nagietka, a także różnego rodzaju kosmetyków złuszczających. Podobnie w przypadku zażywania antybiotyków – należy odczekać minimum tydzień, by poddać się depilacji.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu, trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach, na które należy zwrócić uwagę. Osoby zmagające się z bielactwem, łuszczycą, zmianami ropnymi czy trądzikiem nie mogą zdecydować się na laserową depilację. Podobnie te z nas, które chorują na cukrzycę, epilepsję czy poważne choroby serca. W przypadku gdy włosy są bardzo cienkie i niezbyt wyraźne – siwe, rude czy blond – depilacja laserowa może okazać się nieskuteczna i warto poszukać alternatywnych metod na pozbycie się nadmiernego owłosienia na twarzy.

Efekty

By osiągnąć oczekiwane rezultaty, zabiegi należy powtarzać co dwa, trzy miesiące – ilość sesji zależy od indywidualnych predyspozycji – grubości i gęstości włosów. Miejsce po depilacji trzeba regularnie nawilżać, wykluczone jest samodzielne wyrywanie włosków czy stosowanie jakichkolwiek peelingów. Laserowe usuwanie owłosienia gwarantuje trwałe efekty – mimo że może być zabiegiem kosztownym, z całą pewnością warto się na niego zdecydować.

Inspirowane: Klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Warszawa