LOADING

Type to search

Uroda

Kosmeceutyki – czym charakteryzują się te preparaty?

Pojęcie „kosmeceutyki” słyszała większość osób na bieżąco śledzących urodowe treści. Czym są kosmeceutyki? Przypisuje im się lecznicy charakter, lepszy skład oraz silniejsze działania od tradycyjnych kosmetyków. Czy warto zrezygnować z tradycyjnych szamponów i kremów na rzecz ich kosmeceutycznych odpowiedników?

Czym są kosmeceutyki?

Kosmeceutyki można znaleźć zarówno obok leków w aptekach, jak i przy kosmetykach w drogeriach. Dopasowanie ich do obu grup produktów może być nie końca zrozumiałe. Jednak okazuje się, że kosmeceutyki mają wielu wspólnego zarówno z lekami, jak i kosmetykami.

Korzyścią, jaką dają kosmeceutyki jest łączenie w sobie zalet kosmetyków i leków. Nawet nazwa tej grupy produktów powstała z połączenia słów „kosmetyki” i „farmaceutyki”. Mianem kosmetyków określa się wszystkie produkty, których zadaniem jest pielęgnacja, upiększanie i oczyszczanie konkretnych partii ciała. Natomiast pojęciem farmaceutyków określa się produkty o potwierdzonym działaniu terapeutycznym lub leczniczych.

Z prawnego punktu widzenia, określenie „kosmeceutyki” występuje jedynie w opisie producentów. Dlatego dany produkt określony tym mianem można przypisać zarówno do grupy kosmetyków, jak i leków.

Jak działają kosmeceutyki?

Może wydawać się, że kosmeceutyki od kosmetyków różnią się jedynie nazewnictwem. Nie jest to prawda, kosmeceutyki wykazują dodatkowo działanie lecznicze. Są łatwo dostępne, można je nabyć w każdej aptece lub drogerii. Najczęściej spotykanymi kosmeceutykami są balsamy, kremy, maseczki, żele myjące, szampony, odżywki i inne.

Ze względu na zastosowanie w składzie substancji wykorzystywanych w farmacji oraz stężone działanie składników aktywnych, kosmeceutyki mogą dawać lepsze efekty niż tradycyjne kosmetyki. Często lepiej radzą sobie z problemami, dlatego polecane są dla cięższych przypadków. Często po zastosowaniu kosmeceutyku, nie jest konieczne wspomaganie lekami. Produkty te są bezpieczne oraz sprawdzą się wśród osób oczekujących bardziej widocznych efektów. Ich wadą jest wyższa cena, w porównaniu z tradycyjnymi kosmetykami.

Jakie składniki mogą występować w kosmeceutykach?

W kosmeceutykach można spotkać składniki takie jak:

 • przeciwutleniacze – niwelują wolne rodniki,
 • filtry przeciwsłoneczne – chronią przed promieniami słonecznymi, fotostarzeniem skóry, promieniowaniem UV, rozwojem raka skóry,
 • witamina C – pobudza do produkcji kolagenu,
 • witamina E – przeciwutleniacz, niweluje ryzyko wystąpienia raka skóry,
 • nikotynamid (witamina B3) – przeciwutleniacz, wspierający ochronę bariery skórnej,
 • kwas alfa-liponowy – złuszcza naskórek oraz działa przeciwzapalnie,
 • retinoidy – chroni komórki przed powstawaniem wolnych rodników,
 • środki rozjaśniające skórę – zmniejszenie przebarwień oraz hamowanie produkcji melaniny,
 • peptydy – hamują proces starzenia skóry oraz stymulują odnowę komórek,
 • wyciągi z roślin – właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające,
 • białka – wspomagają gojenie się ran.

Zobacz również