LOADING

Type to search

Technologie

Sprężarka tłokowa czy śrubowa – która będzie lepsza dla Twojej firmy?

Wybór odpowiedniego rodzaju sprężarki nie zawsze jest zadaniem łatwym. Podczas zakupu należy bowiem wziąć pod uwagę wiele kwestii oraz parametrów technicznych, które w późniejszym czasie będą miały znaczący wpływ zarówno na jakość, jak i efektywność pracy. Jedną z najważniejszych wytycznych jest przyszły tryb pracy sprężarki, do którego w głównej mierze powinniśmy dostosować model oraz moc i rozmiar urządzenia.

Sprężarka tłokowa

Jednym z najczęściej spotykanych modeli tego rodzaju urządzeń są sprężarki tłokowe. Ich główną zaletą jest prosta budowa, dzięki której praca jest efektywna a samo urządzenie wykazuje wszechstronne działanie. Najważniejszym elementem jest tutaj cylinder. Proces wytwarzania sprężonego powietrza rozpoczyna się od pobrania określonej ilości gazu z otoczenia. Następnie, za sprawą posuwistych ruchów tłoka, ilość zassanego gazu ulega zmniejszeniu. Jest on wprawiany w ruch dzięki sile przekazywanej z korbowodu.

Jeśli zatem podczas zakupów najważniejsza jest dla nas wydajność, powinniśmy zwrócić uwagę na wymiary cylindra, które określają jego wielkość, a przez to ilość powietrza, które urządzenie jest w stanie zassać. Ważny jest również spręż, czyli tzw. skok tłoka. W praktyce oznacza on stosunek ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego.

Współcześnie, tego typu sprężarki stosuje się głównie w branży medycznej oraz spożywczej. Są one bardzo łatwe w montażu oraz w obsłudze a ich dodatkową zaletą jest elastyczność rozwiązań. Dzięki temu mogą być stosowane nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także w niewielkich warsztatach. Sprawdzą się zatem przy obsłudze linii technologicznych, w zakładach ślusarskich i lakierniczych oraz w serwisach samochodowych.

Sprężarka śrubowa

W przypadku tej sprężarki głównym źródłem mocy są dwie obracające się śruby. Powietrze wtłaczane jest w przestrzeń pomiędzy nimi i tam poddawane jest sprężeniu. Jednak zanim tam trafi, musi przejść przez filtr, który oczyszcza je ze szkodliwych cząsteczek. Sprężarka śrubowa wykorzystuje zatem mechanizm zmniejszającej się wolnej przestrzeni – wraz ze zmniejszającą się komorą wzrasta ciśnienie znajdującego się w niej gazu.

Sprężarki śrubowe możemy podzielić na olejowe i bezolejowe. W pierwszym przypadku olej wykorzystywany jest do oczyszczania, schładzania oraz ochrony i zabezpieczania. Dzięki temu, urządzenia te są przystosowane do pracy 24h na dobę, 7 dni w tygodniu przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, aby przeprowadzać wymianę oleju po określonym czasie pracy sprężarki. Ten rodzaj sprężarki świetnie sprawdzi się zatem w dużych przedsiębiorstwach, gdzie istnieje konieczność nieprzerwanej pracy. Warto również zauważyć, że są to urządzenia, które wymagają specjalistycznej obsługi, przez co zastosowanie ich w niewielkim warsztacie mogłoby oznaczać zbędne generowanie kosztów.

Zakup sprężarki powietrza powinien być dobrze przemyślany i ukierunkowany przede wszystkim na rodzaj i wielkość firmy, w jakiej ma spełniać swoje zadanie. W tym względzie warto jasno sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania, dzięki czemu wybór będzie łatwiejszy. W przypadku niewielkich warsztatów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sprężarka tłokowa, która nie wymaga dodatkowo przeszkolonych osób do obsługi. Zajmuje również stosunkowo niewiele miejsca i jest znacznie tańsza niż sprężarka śrubowa. Ta jednak sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność nieprzerwanej pracy a ryzyko awarii musi być jak najniższe.

źródło: bogepolska.pl – serwis sprężarek