LOADING

Type to search

Technologie

Schodołazy osobowe – jak wybrać właściwy model?

Przemieszczanie osoby z problemami ruchowymi po schodach, bez dodatkowych narzędzi, to duże wyzwanie. Schodołazy osobowe to uniwersalne rozwiązanie, ale z jakiego powodu i jak podejść do wyboru właściwego modelu sprzętu transportowego?

Po jakich schodach możesz wejść?

Schodołazy osobowe to urządzenia transportowe z napędem elektrycznym, oddzielnie ładowane. A to wymusza właściwą ocenę zasięgu. Im większy zasięg sprzętu do przenoszenia, tym lepiej. Klasyczne modele schodołazów umożliwiają wygodne wspięcie na około 70 pięter. Dopiero po tym czasie musisz znowu naładować akumulator. Schodołaz sprawdzi się w bloku, ale też przy pokonywaniu większości barier architektonicznych w miastach ze względu na dość uniwersalne dopasowanie do różnych rodzajów schodów, czy to prostych, czy krętych.

Osobowy kroczący, czy może gąsienicowy?

Na rynku spotkasz schodołazy z kółkami, sterowane elektrycznie, a także schodołazy gąsienicowe, które nie niszczą podłogi i ułatwiają manewrowanie na bardzo wąskiej przestrzeni. Kółka, czy gąsienice? To już zależy od indywidualnych preferencji, ale najlepiej urządzenie wcześniej przetestować z dobrym sklepem internetowym, wypożyczalnią. Schodołazy dzielą się na osobowe oraz kroczące z płozami, czyli z bezpośrednim przystosowaniem do transportu wózków inwalidzkich. Chorego nie trzeba zdejmować z wózka i oddzielnie umieszczać na schodołazie, ale można podsunąć na płozy i w ten sposób ułatwić szybką organizację wyjścia.

Składanie bardzo przydatne w domowych warunkach

Jedna z najważniejszych funkcji to składanie sprzętu transportowego tak, aby zajmował możliwie najmniej miejsca w domu. Sama waga schodołazów to około 40-50 kg (napęd waży najwięcej, więc zwróć na to uwagę przy wyborze). Udźwig maksymalny schodołazów dochodzi z reguły do 130-140 kg, ale lepiej wypracować pewną rezerwę, ponieważ poruszanie się zawsze z maksymalnym obciążeniem grozi utratą stabilności, nawet przy obowiązujących warunkach gwarancyjnych. Pamiętaj również, że schodołaz posiada ograniczenie czasowe wspinana się po stopniach. Bardzo dobre urządzenia radzą sobie z 10 stopniami na minutę, więc uwzględnij ten element w ramach organizacji transportu.

Maksymalna wysokość stopnia i bariery architektoniczne

Obowiązkowo sprawdź maksymalną wysokość stopnia przy inwestycji w schodołazy osobowe kroczące. Zbyt wysoki stopień to automatyczne problemy i ryzyko dla przewożonego pacjenta. Opiekun osoby chorej powinien przestudiować instrukcje, najczęściej dołączone w formacie wideo i przetestować wchodzenie i schodzenie w neutralnych warunkach, najlepiej kilka razy.

Czy już się zdecydowałeś?

Schodołaz osobowy kroczący usprawnia życie pacjenta z problemami ruchowymi, osoby niepełnosprawnej, a także opiekuna odejmując mnóstwo wysiłku, nawet bez potrzeby bezpośredniego przenoszenia chorego. Pod niektóre schodołazy wystarczy podsunąć tylko wózek inwalidzki. Przeanalizuj dokładnie właściwości techniczne urządzenia transportowego i postaraj się o ocenę faktycznych potrzeb użytkownika. Przed zakupem przetestuj sprzęt, chociażby w wypożyczalni.