LOADING

Type to search

Technologie

PRZEPYCHACZE DO OBRÓBKI KSZTAŁTOWEJ NA MASZYNACH KONWENCJONALNYCH

Przepychacze są narzędziami powszechnie stosowanymi w szeroko pojętym skrawaniu, a więc obrabianiu wszelkiego typu materiałów i elementów. Stanowią proste w obsłudze narzędzie, które przeznaczone jest do wywiercania regularnych bądź nieregularnych kształtów charakteryzujących się ostrymi bądź ukosowanymi krawędziami.

Zastosowanie przepychaczy

Przepychacze stosowane są przede wszystkim do obróbki kształtowej otworów i czopów wałków. Cechują się wysoką precyzją obróbki, gdzie standardowa dokładność pracy wynosi 0,1 mm. Przepychacze nie wymagają żadnych dodatkowych elementów, takich jak matryce, szablony czy innego typu osprzęt. Dzięki zastosowaniu specjalnego ruchu generowanego przez głowicę, wymienne końcówki pozwalają na obróbkę wszelkiego typu otworów oraz czopów o najbardziej zróżnicowanych kształtach. Aby rozpocząć pracę konieczne jest jedynie odpowiednie zamontowanie przyrządu na maszynie.

Dostępne w ofertach producentów przepychacze mogą być stosowane na większości obrabiarek CNC oraz obrabiarek konwencjonalnych, dzięki szerokiej ofercie dostępnych wersji urządzeń, które optymalnie dopasujemy do własnych potrzeb.

Głowice przepychaczy do wgłębień wewnętrznych

W ramach serii profesjonalnej marka Poliangolar proponuje głowice w 10 modelach od MICRO po MAXI. Umożliwiają one wykonanie zarysu wgłębienia w kształcie sześciokąta, kwadratu i torx o  wymiarach od mniej niż 3 mm do 50 mm dla wgłębienia sześciokątnego, mniej niż 2,5mm do 40mm dla wgłębienia kwadratowego i mniej niż T8 do T100 dla wgłębienia typu torx. Głowice pozwalają na wykonanie wgłębień stosunkowo płytkich – od mniej niż 4 mm do głębokości nawet 100 mm. Poliangolar proponuje także głowice przepychaczy do wgłębień wewnętrznych w ramach serii COMPACT. Tu producent oferuje 8 modeli o mniejszej rozpiętości rozmiarów. Urządzenia zarówno z serii profesjonalnej, jak i compact mogą być wyposażone w różne rodzaje uchwytów, dzięki temu można je dostosować do pracy na różnych urządzeniach. W ofercie Poliangolar znajdują się głowice
z uchwytami  m.in. typu: stożek Morse’a, cylindrycznego, Weldon, VDI i inne.

Marka Multibrox proponuje przepychacze wewnętrzne z serii ekonomicznej. W ofercie znajduje się 6 modeli głowic umożliwiających wykonanie zarysu wgłębienia w kształcie sześciokąta, kwadratu i torx o szerokim spektrum wymiarów od mniej niż 8 mm do 25 mm (w przypadku końcówki o kształcie kwadratu) i 40 mm (w przypadku końcówki o kształcie sześciokąta). Dla końcówek o kształcie torx przewidziano wielkość T wynoszącą od T20 do T60. Narzędzia zapewniają także różną głębokość przepychania sięgającą od mniej
niż 12 mm do 42 mm. Prezentowane narzędzia mogą być wyposażone w różne uchwyty, dzięki czemu znajdą zastosowanie w różnych typach maszyn. W ofercie znajdują się głowice przepychaczy do zarysów wewnętrznych wyposażone m.in. w uchwyty typu: stożek Morse’a, uchwyt cylindryczny, Weldon, VDI, MAS/BT i inne.

Głowice przepychaczy do zarysów zewnętrznych

Poliangolar proponuje także głowice do zarysów zewnętrznych. W ramach serii profesjonalnej i COMPACT oferuje po 6 modeli głowic do wykonania zarysów zewnętrznych o kształcie sześciokąta, kwadratu i torx. Im większa głowica, tym większa jest także możliwa głębokość przepychania – w przypadku najmniejszych głowic wynosi ona mniej niż 15 mm, w przypadku największych nawet 77 mm. Podobnie, jak w przypadku głowic przepychaczy przeznaczonych do wgłębień wewnętrznych, głowice Poliangolar do zarysów zewnętrznych mogą współpracować z różnymi typami uchwytów, m.in. uchwytem cylindrycznym, stożkiem Morse’a, Weldon, VDI i innymi.

Końcówki przepychaczy

Do różnego typu obróbki otworów niezbędne jest wykorzystanie odpowiednich końcówek przepychaczy. Marka Poliangolar, w ramach narzędzi profesjonalnych, proponuje końcówki do wykonywania wgłębień wewnętrznych i zarysów zewnętrznych. Pierwsze dostępne są w kształcie kwadratu i sześciokąta. Prezentowane narzędzia oferowane są w szerokiej gamie wielkości i różnią się zarysem – od mniej niż 1 do 40 mm, średnicą i długością uchwytu oraz długością końcówki przepychacza i potencjalną głębokością przepychania. Produkowane są z pokryciem TIN-PVD, TIALN, HDP-RED oraz dostępnym na życzenie klienta TICN-PLUS. Gwarantują wysoką precyzję wykonania z szacowaną tolerancją na poziomie +0,05/+0,1. Końcówki przepychaczy do zarysów zewnętrznych marki Poliangolar dostępne są w kształcie sześciokąta, kwadratu i torx także w szerokim zakresie wymiarów zarówno końcówek, jak i uchwytów.

Multibrox proponuje końcówki przepychaczy do wgłębień wewnętrznych o kształcie kwadratu i sześciokąta o wymiarach sięgających od mniej niż 1 mm do 42mm. Końcówki te dostępne są z pokryciem TIN-PVD, TIALN, HDP-RED i na życzenie klienta TICN-PLUS.

Źródło: Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu