LOADING

Type to search

Technologie

Produkcja kanałów wentylacyjnych – jakich urządzeń nie może zabraknąć w zakładzie?

Produkcja kanałów wentylacyjnych jest procesem, w którym niezbędne jest wykorzystanie urządzeń do obróbki wielkogabarytowej. Każde z nich ma inne przeznaczenie. Jakich sprzętów nie powinno zabraknąć w zakładzie produkującym elementy do wentylacji?

Elementy wytwarzane w procesie produkcji kanałów wentylacyjnych

Produkcja kanałów wentylacyjnych za pomocą odpowiednich urządzeń, umożliwia uzyskanie elementów, do których należą m.in.:

  • Kształtki do kanałów okrągłych, do których zaliczają się: rury spiralne, kolana, trójniki, czwórniki, elementy redukcyjne, nyple, mufy, króćce, odsadzki czy zaślepki.
  • Kanały i kształtki prostokątne tj.: kolana i łuki, redukcje, dyfuzory, trójniki czy czwórniki.

Produkcja kanałów wentylacyjnych – rodzaje maszyn

Produkcja kanałów wentylacyjnych na każdym etapie produkcji wymaga zastosowania odpowiednich maszyn. Należą do nich:

  • Zamykarka do rur – to urządzenie służące do plastycznej obróbki blachy, z której wykonywane są elementy kanałów wentylacyjnych. Maszyna posiada sztywną i solidną podstawę oraz przeznaczona jest do zaciskania zamków rur. Górna rolka jest sterowana za pomocą pedału nożnego, a hydrauliczny docisk zapewnia szczelne połączenie.
  • Zgrzewarka liniowa – to kolejna maszyna, dzięki której odbywa się produkcja kanałów wentylacyjnych. Służą do zgrzewania wzdłużnego rur oraz kształtek wentylacyjnych wykonanych z blachy ocynkowanej i nierdzewnej.
  • Felcarka – to maszyna, która służy do wykonywania zamków w kanałach wentylacyjnych. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w 7 lub 9 sekcji rolek formujących, wykonanych z wysokiej jakości stali, dzięki czemu zachowują długą żywotność. Rolki napędzane są bezpośrednio za pomocą przekładni. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wysoką wydajność produkcji.
  • Zamykarka do kanałów – jest niezbędne do zamykania kanałów prostych. Urządzenie wykonuje podczas jednego cyklu zamek na dwóch długościach krawędzi i tworzy solidny zacisk.
  • Zwijarka kształtek – to kolejne urządzenie, bez którego profesjonalna produkcja kanałów wentylacyjnych nie byłaby możliwa. Pracuje w trybie automatycznym, dzięki czemu wydajność produkcji jest wysoka. Zadaniem osoby obsługującej jest tylko podawanie prostych kształtek, z których zostają wykonane gotowe, zamknięte elementy wentylacji.
  • Zwijarka obrzeży – umożliwia postawienie obrzeża na każdym odcinku kanału wentylacyjnego: prostym, okrągłym, krzywym pod kątem 90°. Automatyczny tryb prowadzenia umożliwia uzyskanie stałej wysokości każdego obrzeża.
  • Zwijarka do rur prostych – służy do wykonania rur spiralnych prostych oraz zamykania zamków. Zwijarka posiada funkcję odcinania rur, dzięki czemu produkcja jest wydajniejsza. Ponadto uzyskane elementy posiadają dokładne wymiary, dzięki czemu kanały wentylacyjne są szczelne.
  • Walcarka do przygotówek – umożliwia zwijanie wyprofilowanych blach na zewnątrz i do wewnątrz. Podczas pracy nie uszkadza zamka, co zapobiega stratom podczas produkcji.

Wydajna produkcja kanałów wentylacyjnych jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń. Każda maszyna pełni inną funkcję w procesie wytwarzania. Przed zakupem warto również pamiętać o przeznaczeniu poszczególnych urządzeń – inne będą odpowiednie do kanałów prostokątnych, inne do okrągłych. Nowoczesne technologie pozwalają na większy stopień automatyzacji, co przekłada się na zwiększenie wydajności każdego zakładu.