LOADING

Type to search

Technologie

Najem sprzętu elektronicznego – co warto wiedzieć?

Sprzęty elektroniczne znajdują się dziś w każdym domu – są narzędziem pracy, rozrywki, kontaktów z bliskimi, załatwiania codziennych spraw. Ich zakup wiąże się ze znacznymi kosztami, dlatego firmy oferują rozwiązania, pozwalające rozłożyć tak duży wydatek w czasie. Jedną z nich jest najem sprzętu – innowacyjna na polskim rynku forma finansowania urządzeń mobilnych, alternatywna do ich zakupu. Czy jest on opłacalny?

Czym właściwie jest najem sprzętu?

Najprościej mówiąc, jest to program najmu długoterminowego. W ramach miesięcznej raty klient płaci za możliwość korzystania ze sprzętu przez wskazany w umowie czas. Po upływie określonego terminu, klient może zwrócić sprzęt, wymienić go na nowszy model, kontynuując najem lub po prostu wykupić.

Dzięki elastycznej konstrukcji programu najmu, urządzenie można wymienić na nowszy model już po roku. Dbając o komfort użytkownika, firmy często dodatkowo oferują bogaty pakiet usług dodatkowych. Benefitami mogą być np. usługa door-to-door, naprawy w ramach gwarancji, infolinia techniczna czy certyfikowane czyszczenie danych po zwrocie urządzenia w celu zapewnienia pełnej dyskrecji informacji zapisywanych podczas użytkowania.

Jakie zalety na najem?

Jest ich wiele. Przede wszystkim możemy rozłożyć koszty w czasie bez konieczności zadłużania się w banku. Dodatkowo najczęściej rata miesięczna jest niższa niż w standardowej ofercie. Co więcej – otrzymujemy możliwość wliczenia w ratę pakietu ochrony sprzętu – możemy go ubezpieczyć przed uszkodzeniami, by nie martwić się np. stłuczeniem wyświetlacza. Dodatkowo – coraz więcej firm wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta prosi tylko o minimum formalności.

Wysokość wpłaty początkowej i rat miesięcznych

Wysokość rat miesięcznych zależy od wartości wynajmowanego sprzętu. Im droższy, tym więcej trzeba zapłacić. Jednak także inne czynniki mają wpływ na końcową wysokość raty. Jest to m.in. wysokość wpłaty początkowej. Klient przeważnie sam może określić, ile zapłaci na początku. Im wyższa będzie wpłata początkowa, tym niższe będą raty. Równie istotny przy ustalaniu wysokości raty jest okres najmu – dłuższy daje niższą miesięczną kwotę do zapłaty. Najczęściej wynajem długoterminowy może obowiązywać na okres od dwóch do czterech lat.

Możliwości wykupu

Na koniec pozostaje już tylko kwestia wykupu sprzętu. Najem różni się od kredytu tym, że po upływie określonego w umowie czasu użytkownik jest zobowiązany do zwrócenia sprzętu producentowi. Istnieje także możliwość wykupienia go po kwocie ustalonej na początku. Z warunkami tych opcji warto zapoznać się przed podpisaniem umowy.

Czy to się opłaca?

Najem to bardzo dobra opcja zarówno dla firm, które chcą regularnie wymieniać sprzęt na nowy i czerpać korzyści podatkowe poprzez obniżanie podstawy do opodatkowania, jak i dla klientów indywidualnych, którzy zgodnie z obecnymi trendami wolą płacić za używanie sprzętu, a nie jego posiadanie. Nie ma wątpliwości, że najem to ciekawe rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie sprzętu elektronicznego. Trzeba tylko dobrze rozejrzeć się na rynku i dokładnie poznać warunki… a potem co rok korzystać z nowego urządzenia!

Inspirowane: digitalcaregroup.pl – ubezpieczenie wyświetlacza