LOADING

Type to search

Technologie

Czy można odzyskać dane z uszkodzonego Maca?

Uszkodzony MacBook to problem nie tylko dla portfela. Często przechowywane na nim dane mają dla nas znacznie większą wartość. Naprzeciw tym problemom przychodzą eksperci – serwisanci. Jak się okazuje, odzyskanie danych z uszkodzonego Maca w większości przypadków jest możliwe.

MacBook po upadku

Na forach zrzeszających fanów sprzętu Apple bardzo często pojawiają się wpisy o uszkodzonych MacBookach. Schemat, który powtarza się najczęściej, to upadek laptopa, po którym pojawiają się liczne problemy takie jak: uszkodzona matryca, pęknięte zawiasy lub co najgorsze, sprzęt po upadku nie chce się uruchomić. Jeżeli uszkodzona została tylko matryca (brak obrazu) to odzyskanie danych nie powinno stanowić problemu. W przypadku, kiedy laptop nie chce się uruchomić, sprawa się nieco komplikuje. Nie wiadomo jakie części uległy uszkodzeniu. Na pocieszenie zaznaczmy, że nawet fizyczne uszkodzenie dysku twardego nie zawsze musi oznaczać utratę danych. Dzisiejsze serwisy wyposażone są w sprzęt i technologię, która pozwala na odzyskiwanie danych z MacBooka nawet wtedy, kiedy uszkodzenia są rozległe i dotyczą wielu układów.

Czy warto spróbować odzyskać dane samemu?

Naprawa MacBooków powinna zostać przeprowadzona przez specjalistę. Sprzęt firmy Apple jest trudniejszy w naprawie, nawet dla doświadczonych serwisantów. Jeżeli nie mamy doświadczenia w naprawach tego typu sprzętu, to lepiej nie zaprzątać sobie głowy i od razu oddać laptop w ręce ekspertów. Warto wybrać renomowany serwis, najlepiej taki, który specjalizuje się w naprawie urządzeń spod znaku jabłka. Oddanie MacBooka w ręce znajomego „informatyka” może stworzyć jeszcze Apple. Wybór dobrego serwisu to priorytet, jeśli chodzi o odzyskanie ważnych danych. W mniejszych miejscowościach często nie znajdziemy firm, które zajmują się naprawą MacBooków czy iPhonów. Na szczęście profesjonalny serwis Apple w Warszawie stwarza możliwość naprawy w systemie door-2-door.

Jak wygląda proces odzyskania danych?

Nie ma jednego schematu w przypadku odzyskiwania utraconych danych. Metodologia działań będzie się różnić ze względu na rodzaj usterki. Dla przykładu uszkodzona matryca (o ile zależy nam tylko na odzyskaniu danych, nie chcemy jej wymienić) nie stanowi dużego wyzwania dla serwisantów. Najprawdopodobniej zostanie przełożony dysk twardy, ewentualnie wykona się jego kopię np. na pendrive. Sprawa się nieco komplikuje w przypadku uszkodzenia samego dysku. W tym przypadku istnieje kilka metod odzyskania plików, jednak najczęściej wykonuje się obraz (czyli kopię) dysku, a następnie, operując na niej, odzyskujemy utracone informacje. Zazwyczaj operacja przywracania danych kończy się pomyślnie i z sukcesem udaje się odzyskać większość plików.

Jak skutecznie zabezpieczyć pliki?

Profilaktyka zabezpieczenia danych przed ich utratą nie jest skomplikowana, tym bardziej każdy z nas powinien się zastosować do kilku prostych zasad:

  • Najważniejsze pliki należy kopiować i przechowywać na nośnikach pamięci (np. pendrive, dysk zewnętrzny)
  • Część danych można przechowywać na serwerach w chmurze.
  • Co jakiś czas powinno wykonać się kopię zapasową.

Archiwizacja to najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia danych, jednak nie daje 100% gwarancji. Pendrive czy płyta może ulec uszkodzeniu, pliki z serwera mogą zostać przypadkowo usunięte, a kopia zapasowa nie zawsze zadziała. Dlatego warto stosować wszystkie sposoby.

Uszkodzony MacBook, na którym były ważne dane to nie koniec świata. Jak się okazuje, przywrócenie utraconych plików to stosunkowo łatwe zadanie dla serwisów. Trzeba tylko pamiętać, by wybierać profesjonalne punkty napraw uszkodzonych produktów Apple.