LOADING

Type to search

Styl życia

Sport na świeżym powietrzu – zapewnij dziecku więcej ruchu

Prawidłowy rozwój dziecka — niezwykle złożony problem

Jako rodzice, zwłaszcza w początkowych okresach dojrzewania, jesteśmy w pełni odpowiedzialni za tryb życia dziecka. Jest to o tyle ważne, że zdrowe nawyki z dzieciństwa mogą rzutować na przyszłość, a odpowiednia profilaktyka i podejmowanie określonych działań będą przeciwdziałać poważnym schorzeniom w dorosłym życiu pociechy. Powinniśmy zdać sobie z tego sprawę możliwie jak najwcześniej, bo popełnianie prymarnych błędów może utrudnić wpojenie dobrych nawyków starszemu dziecku — przede wszystkim żywieniowych oraz związanych z aktywnością fizyczną.

Świeć przykładem 

Dzieci są dobrymi naśladowcami. Zwłaszcza tych gestów i wybryków, za które są najgłośniej ganione, ale nie tylko. Wymagając od dziecka, aby zdrowo się odżywiało i z chęcią zajadało się marchewką — uczyńmy podobnie. To tylko jeden przykład, ale takich spraw jest znacznie więcej. Samo żywienie jest oczywiście kluczowe dla zachowania właściwej wagi i dobrego rozwoju fizycznego. Organizm dziecka potrzebuje dużo witamin i wartości odżywczych, a dieta powinna być zróżnicowana i bogata w owoce i warzywa. Dobrym sposobem jest wspólne przygotowywanie posiłków i posłużenie się zabawnymi motywami, które dodatkowo zachęcą dziecko swoimi walorami estetycznymi działającymi na wyobraźnię.

Aktywność fizyczna kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia

W dobie internetu, gier komputerowych i telefonów komórkowych zachęcenie dziecka do spędzenia czasu na świeżym powietrzu jest tak samo problematyczne, jak przekonanie go, by sięgnęło po papierową książkę. Nie jest to jednak rzecz niemożliwa, a nawet trudna, o czym dowodzą pełne boiska, pływanie i siłownie. Najważniejsze jest wpojenie odpowiednich wzorów i idei, a później stopniowe pielęgnowanie zainteresowania, aż w końcu pozostawienie dziecka z problemami konkretnej dyscypliny, które z wielką przyjemnością i satysfakcją będzie starało się je rozwiązać. To naturalna kolej rzeczy, analogicznie można to odnieść do dozowania stopnia trudności. Zaczynamy od łatwych i przyjemnych zadań, by skończyć na zgoła bardziej skomplikowanych — początkowa niechęć dziecka będzie stopniowo zanikać, by już po jakimś czasie przerodzić się w coś na wzór pasji. Wybór aktywności fizycznej najlepszej dla naszego dziecka zależy od wielu czynników: predyspozycji fizycznych, posiadanego czasu, zainteresowań, rodzaju osobowości i temperamentu. Dzieci mniej śmiałe mogą spróbować zwalczyć swoje opory do kontaktów z rówieśnikami w sportach zespołowych, zaś te bardziej ruchliwe — powinny wykonywać taki sport, który jednocześnie odpowiednio je wymęczy, a przy tym będzie wymagał pewnego skupienia i dokładności (np. tenis).

Postaw na klasykę

Rodzice chłopców często decydują się na zapisanie ich do amatorskiego klubu piłkarskiego. To świetny wybór, bo futbol cieszy się dużą popularnością, a nasi synowie często traktują piłkarzy jako pewien autorytet — dodajmy do tego, że piłka nożna jest niezaprzeczalnie sportem wyczerpującym, kształtującym nie tylko ciało, ale również siłę woli, skupienie i współpracę z zespołem. To niezwykle ważne w odniesieniu do przyszłości dziecka. Nauczone pewnego posłuszeństwa, podporządkowania się trenerowi, kapitanowi drużyny, ale też innym zawodnikom, świadome, że samotnie nie zdziała nawet połowy tego, co może zdziałać w trakcie kooperacji z kolegami z zespołu — znacznie łatwiej osiągnie sukces zawodowy w dorosłym życiu. Na boiskach często zawiązuje się przyjaźnie, więc nasze dziecko ma szansę poznać pasjonatów tego samego sportu. Kolejnym atutem jest fakt, że ten sport, zwłaszcza na początkowym etapie, nie wymaga od nas ponoszenia dużych kosztów. Wystarczy wygodne i dobre obuwie, strój sportowy… i to tyle.

Piłka nożna to tylko jeden z wielu przykładów. Ważne jest to, by dziecko spędzało aktywnie czas na świeżym powietrzu — zadbajmy o odpowiednie nawyki, a nie będziemy narażać naszych pociech na dolegliwości wynikające m.in. z nadwagi.