LOADING

Type to search

Dzieci

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty dla dziecka?

Kupowanie butów dla osoby dorosłej i starszego dziecka nie jest żadnym problemem. Wybrany model należy przymierzyć, a jeżeli podoba się użytkownikowi i idealnie leży na stopie, decyzja wydaje się oczywista. Gorzej, gdy but kupuje się małemu dziecku, takiemu, które stawia pierwsze kroki, wówczas należy znaleźć obiektywne kryteria oceny i polegać na decyzji opiekunów.

Jakie powinny być buty dla dziecka?

But dla dziecka powinien być przede wszystkim giętki oraz elastyczny. Wystarczy samodzielnie sprawdzić czy łatwo poddaje się naciskowi rąk, wygina i prostuje. Nie nadają się dla dziecka buty o twardej, nieustępliwej podeszwie, wykonanej z mieszanek poliwęglanowych. Tego rodzaju but ogranicza zakres ruchu stopy, która podczas każdego kroku dziecka musi wykonać powtarzalną pracę. Każdy drobny mięsień stopy musi zrealizować swoją porcję ćwiczeń, aż do czasu, gdy stopa całkowicie się ukształtuje, ale i później, w życiu dorosłym. Sklep z butami w Zakopanem zapewnia buty spełniające ten jeden z najważniejszych kryteriów wyboru.

Buty idealnie na wymiar i koniecznie przewiewne

Wielu rodziców wybiera buty dla dziecka większe niż rzeczywisty rozmiar stopy, tłumacząc to tempem rozwoju dziecka. Zbyt duże buty nie zapewniają jednak stabilności stopie, co może narazić dziecko na upadki. Buty należy kupować idealnie na wymiar stopy, wystarczająco długie, ale również optymalnie szerokie w nosku buta, o zaokrąglonym kształcie. Wnętrze buta powinno być o ok. 12 mm dłuższe niż aktualna długość stopy. Połowa zapasu potrzebna jest do zagwarantowania ruchu do przodu wewnątrz buta a kolejna część zapasu zapewnia przestrzeń rosnącej stopie.

W wielu punktach sprzedaży dziecięcych butów można znaleźć urządzenie do pomiaru stopy oraz weryfikacji wad postawy. Warto przynajmniej raz w sezonie wykonać dokładne pomiary długości i szerokości.

Najlepiej gdy buty dla dziecka wykonane są ze skóry naturalnej. Zapewniają one nie tylko przewiewność stopie, ale skóra delikatnie naddaje się podczas chodzenia i idealnie dostosowuje do kształtu stopy. Optymalnie jest, gdy podeszwa buta również jest wentylowana. Ma to szczególne znaczenie latem, gdy dziecko nosi pełny bucik, stabilizujący stopę. Kupując buty dla dziecka zawsze trzeba włożyć rękę do wnętrza buta i sprawdzić czy nie ma tam gdzieś ukrytych szwów, które mogłyby uwierać.

Czy buty dla dziecka muszą mieć wysoką cholewkę? 

Sklep z butami Zakopane oferuje buty o optymalnej wysokości cholewki. Buty dla dziecka nie muszą bowiem usztywniać stawu skokowego na całym jego obwodzie, czyli nie wymaga się, by sięgały poza kostkę. Powinny jednak posiadać dopasowany i przylegający zapiętek, który nie może być nadmiernie sztywny, przeszkadzający w chodzeniu.

Buty dla dziecka muszą być wygodne, stabilne, przewiewne i elastyczne. Trzeba też zaakceptować fakt, że w tym wieku buty kupuje się tylko na jeden sezon, każdorazowo więc trzeba przygotować się do wizyty w sklepie równie starannie. Dziecku nie można dać czasu na „rozchodzenie” buta, musi on być idealny od pierwszego dnia.