LOADING

Type to search

Dzieci

Jak pomóc dziecku zaadaptować się w żłobku?

Decyzja o zapisaniu pociechy do żłobka jest niezwykle trudna zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Nie jest łatwo rozstać się z dzieckiem, nie wiedząc, jak poradzi sobie ono w kontaktach z rówieśnikami. Dziecko może bardzo negatywnie reagować na pierwsze dni bez rodziców ze względu na lęk separacyjny, który bardzo często występuje u dzieci w tym wieku. Dlatego warto podjąć kilka konkretnych kroków, aby maksymalnie ułatwić maluchowi przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.

1. Wcześniejsza wizyta

Jeszcze przed pierwszym dniem dziecka w żłobku, warto oswoić je z nowym miejscem. Udajmy się w tym celu wraz z dzieckiem na kilka chwil do konkretnej placówki. Na miejscu warto  porozmawiać z wychowawczynią i przedstawić maluchowi nową „ciocię”. Dobry kontakt dziecko- opiekunka pozwoli dziecku dużo szybciej odnaleźć się w nowej sytuacji. Warto również, jeżeli dziecko jest nieco starsze, zwrócić jego uwagę na zabawki czy pokazać zabawy innych dzieci, by jakoś zaciekawić je nową sytuacją.

2. Obecność przy dziecku

Warto wybrać taki żłobek, który pozwoli pozostać rodzicowi wraz z dzieckiem w czasie pierwszej wizyty tak długo, ile będzie potrzeba, by dziecko mogło pogodzić się z rozstaniem. Dobrze, jeśli moment ten obserwuje doświadczony pedagog lub psycholog, który pomoże w trudnej sytuacji.

3. Brak gwałtownych zmian

Jeżeli w danym okresie dziecko rozpoczyna dopiero swoją przygodę ze żłobkiem, nie należy generować dodatkowo stresujących sytuacji w jego życiu. Jeżeli np. maluszek usypia od urodzenia z ulubioną zabawką, rodzic powinien poinformować o tym wychowawcę i zabierać ją każdego dnia do żłobka.

4. Spędzanie czasu z dzieckiem

Maluszek musi czuć, że po powrocie do domu może liczyć na uwagę rodziców. W zależności od wieku dziecka, warto zabrać je na wspólny spacer, poczytać ulubioną bajkę, wspólnie rysować. Jeśli dziecko jest starsze, warto zachęcać je, by opowiadało, co ciekawego robiło w żłobku.

5. Krótkie pożegnania

Zbyt długie chwile rozstania z dzieckiem przed rozstaniem w żłobku może powodować jeszcze większą histerię i rozdrażnienie malucha. Czasami lepiej jest działać zdecydowanie, pożegnać dziecko, zapewnić, że się po nie wróci o określonej godzinie, przekazać dziecko opiekunce i wyjść. Ewentualny płacz powinien po kilku minutach minąć.

6. Towarzystwo

W sytuacji, gdy dziecko wyjątkowo polubi się z innym malcem, dobry pomysłem jest zapoznanie się z jego rodzicami i ewentualne dodatkowe spotkania na wspólnych spacerach czy zachęcanie do wspólnej zabawy w domu. Zawsze łatwiej jest przekonać malucha do pójścia do żłobka, gdy spotyka tam codziennie osobę, którą lubi.

7. Obserwacja

Jeżeli cokolwiek wzbudzi niepokój rodzica, powinien on w pierwsze kolejności porozmawiać na ten temat z opiekunką dziecka. Może okazać się, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na tak długie rozstania z rodzicami. Wtedy powrót do aktywności trzeba będzie jeszcze odsunąć w czasie.

Inspirowane: Sensoludki.pl – żłobek Warszawa