LOADING

Type to search

Dom i ogród

Zabudowa szklana – sposób na salę konferencyjną w przestrzeni open space

Aranżacja przestrzeni biurowej typu open space powstała na fali industrializacji w początkach XX w. Ogromne powierzchnie wielkich zakładów produkcyjnych zainspirowały projektantów przestrzeni biurowej do kopiowania wystroju. Trend ten rozpowszechnił się w latach 30. XX i zaistniał jeszcze silniej po wojnie. Szybko okazało się jednak, że system ten ma mnóstwo wad, a umieszczenie na jednej powierzchni 100 maszynistek piszących jednocześnie na maszynie do pisania wywołuje nieprawdopodobny dyskomfort.

Przystąpiono więc w latach 60 XX w. do budowania niskich ścianek działowych, by dać pracownikom odrobinę prywatności i komfortu. Jednak aranżacja typu boks szybko została wypaczona stając się własną karykaturą poprzez sytuowanie pracowników de facto w klatkach. Dzisiaj wiadomo, że nie jest to najlepszy sposób przygotowania miejsca pracy, jest równie niefunkcjonalny dla pracodawcy jak i pracownika.

Szklany open space

Nowoczesne aranżacje powierzchni biurowych łączą wiele trendów, wykorzystując pomysły z przeszłości i łącząc najlepsze cechy aranżacji typu open i boks w jednym. Sprawdzonym sposobem na przyjazną przestrzeń do pracy zapewnia zabudowa szklana. Projektant, otrzymując zadanie zaprojektowania miejsca pracy dla wielu osób na tzw. open space sięga najczęściej po dwa materiały|; karton-gips i szkło. Dzięki nim może stworzyć praktyczne podziały przestrzeni do pracy dla dużej grupy pracowników pracujących jednocześnie bez tworzenia klaustrofobicznych przestrzeni.

Zabudowa szklana – sposób na salę konferencyjną w przestrzeni open space

Lekka zabudowa szklana w postaci modułowych tafli-ścianek to doskonały sposób na praktyczne wydzielenie z otwartej powierzchni sali konferencyjnej. Tego typu zabudowę wykonuje się ze szkła o grubości od 4-6 mm lub szyby zespolonej o grubości 24 mm. Profile aluminiowe umożliwiają zamontowanie w nich gniazdek i przełączników, dzięki temu tak skonstruowana wyspa w open space jest samowystarczalna w zakresie technikaliów.

Szklana konstrukcja sali konferencyjnej to niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie. Można ją bowiem zaprojektować na wiele sposobów zarówno co do kształtu, jak i zakresu oszklenia. W zależności od potrzeb i cech otwartej przestrzeni, obecności filarów czy innego rodzaju przeszkód, sala konferencyjna przybierze każdy pożądany format. Planując rozkład przestrzeni, można wybrać optymalną wysokość ścianek. Może ona wypełniać całą przestrzeń od sufitu do podłogi, wówczas staje się również całkowicie dźwiękoszczelna, lub osiągnąć np. 2/3 wysokości.

Swoboda aranżacji zabudowy szklanej 

Ścianki działowe wykonane z tafli szkła dają wiele możliwości aranżacyjnych i estetycznych. Wystarczy ozdobić taflę barwną czy zadrukowaną folią, sitodrukiem czy też niezwykle eleganckim drukiem na szkle, otrzymując spektakularny efekt. W przeciwieństwie do zwykłych płyt gipso-kartonowych konstrukcja szklana umożliwia łatwy demontaż całości i ponowny montaż w innej konfiguracji. Dzięki temu salę konferencyjną można dostosować do aktualnych potrzeb i w zależności od okoliczności powiększyć ją lub zmniejszyć.

Zalety dźwiękoszczelności szklanej zabudowy

Sala konferencyjna ustawiona w otwartej przestrzeni biurowej może mieć kilka wariantów dźwiękoszczelności. Dzięki temu możliwe jest wyciszenie pomieszczenia aż do uzyskania pełnej prywatności. Pod warunkiem oczywiście, że szkło wypełnia całą przestrzeń od sufitu do podłogi. Dodatkowo sprzyja temu zastosowanie silikonowych uszczelek redukujących hałas i wprowadzających nieskazitelną czystość wykończenia.

Inspiracja: republikaszkla.pl – drzwi przesuwne szklane

Zobacz również