LOADING

Type to search

Dom i ogród

Wybór i montaż gniazdka elektrycznego – porady ekspertów

Jeżeli chcemy zapewnić bezpieczne i komfortowe użytkowanie sieci energetycznej w swoim domu czy mieszkaniu właściwy dobór i prawidłowa instalacja gniazd elektrycznych jest podstawą. Na rynku dostępne są rozmaite moduły, różniące się sposobem montażu, budową, wymaganym napięciem instalacji oraz miejscem podłączenia. Warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat gniazdek i pozostałych elementów osprzętu elektrycznego.

Podstawowe rodzaje gniazd elektrycznych użytkowanych w Polsce

W Polsce najczęściej możemy napotkać gniazda elektryczne typu E, potocznie zwane także gniazdkami francuskimi, które używane są przede wszystkim w przypadku instalacji jednofazowych. Posiadają dwa otwory zasilające, pomiędzy którymi znajduje się pojedynczy bolec zapewniający uziemienie. Zdecydowanie rzadziej spotykane są gniazda typu F, pozbawione wspomnianego bolca. Za ich uziemienie odpowiadają bowiem dwie sprężynujące blaszki, umieszczone w górnej i dolnej części złącza. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze starą instalacją elektryczną, wysoce prawdopodobne jest, iż napotkamy gniazdka typu C. Są one zupełnie pozbawione uziemienia ochronnego PE.

Nowoczesne modele gniazdek elektrycznych

W przeszłości komfort użytkowania instalacji nie był priorytetem dla producentów gniazdek elektrycznych. Bieżąca sytuacja na rynku kształtuje się zgoła inaczej. Na szczególną uwagę zasługuje obecność dodatkowych elementów wbudowanych w samo gniazdko. Dobrym przykładem jest przesłona torów prądowych, która zabezpiecza otwory zasilające. Dzięki temu do takiego gniazdka włożymy wyłącznie odpowiedni typ wtyczki. Zapewne będzie to właściwy wybór, gdy w domu mieszkają małe dzieci. Ciekawym rozwiązaniem jest też tzw. wyrzutnik wtyczki, który znacząco ułatwia jej wyjmowanie. Z kolei wyłącznik różnicowoprądowy, zwany także różnicówką, ochroni użytkownika przed przypadkowym porażeniem prądem. Natomiast ochronnik przeciwprzepięciowy typu 3 zapewni dodatkową ochronę dla wyjątkowo delikatnych i czułych urządzeń, które podłączamy do danego gniazdka.

Jeżeli mowa o komforcie użytkowania i bezpieczeństwie, to warto zwrócić uwagę także na gniazdo hermetyczne, zwane bryzgoszczelnym. W porównaniu do zwykłych gniazdek oferuje bowiem o wiele wyższy stopień ochrony IP. Gniazda hermetyczne bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność. Ich najbardziej charakterystycznym elementem jest klapka osłaniająca wejścia zasilające. Gniazdka tego typu najczęściej montuje się w łazience i kuchni. W zależności od stopnia ochrony możemy wyróżnić gniazdka IP45, IP55 oraz IP65. W mieszkaniach najczęściej spotkamy pierwszy typ, a pozostałe znajdują zastosowanie przede wszystkim w obiektach przemysłowych.

Czy typ instalacji ma znaczenie przy doborze gniazdek elektrycznych?

W większości domów mamy do czynienia z instalacją podtynkową, w której wszelkie przewody biegną wewnątrz ściany. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze i bardziej estetyczne. Z drugiej strony w tym przypadku konieczne jest skucie całej ściany, jeśli musimy przeprowadzić naprawę lub remont instalacji. W instalacji podtynkowej wszystkie kable znajdują się wewnątrz specjalnej, karbowanej rury elektroinstalacyjnej, zwanej powszechnie peszelem. Gniazda hermetyczne oraz pozostałe elementy osprzętu są jedynymi częściami wystającymi ze ściany. Puszka elektryczna, w której montowane są gniazdka, pozostaje w całości ukryta. Jeżeli decydujemy się na tego typu instalację, to musimy zakupić właściwe gniazdo hermetyczne podtynkowe. Z kolei instalacje natynkowe stosowane są najczęściej w halach przemysłowych, budynkach gospodarczych oraz przybudówkach. Stosunkowo rzadko można je natomiast spotkać wewnątrz domów mieszkalnych.

Prawidłowy montaż gniazdek elektrycznych

Prawidłowy montaż gniazdek elektrycznych wymaga przede wszystkim odłączenia zasilania. Następnie używamy próbnika, aby zweryfikować obecność napięcia w gniazdku. W trakcie samego montażu wykorzystywane są rozmaite narzędzia, ale każde z nich powinno posiadać uchwyt zabezpieczający przed porażeniem prądem. Jeżeli puszka elektryczna została już osadzona w ścianie, to sama instalacja gniazdka jest stosunkowo prosta. W tym przypadku musimy skontrolować wszystkie przewody znajdujące się w puszce. Przewód liniowy L należy podłączyć do lewej strony gniazda (zazwyczaj jest on koloru brązowego lub czarnego). Następnie do bolca uziemienia podłączamy zielono-żółty przewód ochronny PE. Z kolei niebieski przewód neutralny N dopasowujemy do prawej strony. Następnie pozostaje nam wsunięcie gniazdka do puszki i ustabilizowanie go przy pomocy wkrętów lub pazurków. W ten sposób montujemy pojedyncze gniazdo hermetyczne podtynkowe. W przypadku modelu podwójnego podłączamy zasilanie i mostkujemy oba gniazda. Na sam koniec sprawdzamy, czy prawidłowo podłączyliśmy gniazdo hermetyczne.

Wybór i montaż gniazdka elektrycznego może przysporzyć nieco problemów osobie, która nie dysponuje doświadczeniem i wiedzą w tym zakresie. W takich przypadkach najlepiej skorzystać ze specjalistycznych porad ekspertów dostępnych na internetowych blogach lub zasięgnąć opinii sprzedawcy.

źródło: hurtelektryczny.pl – sklep elektryczny