LOADING

Type to search

Dom i ogród

W jaki sposób zmniejszyć koszty sprzątania w firmie?

Prowadzenie własnej firmy to swego rodzaju gra, w której celem jest maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów. Co zrozumiałe, przedsiębiorcy zwykle skupiają się na największych wydatkach. Warto jednak optymalizować także i te zwykle mniejsze koszty np. związane ze sprzątaniem. W dłuższej perspektywie również takie oszczędności będą zauważalne.

Porządek do podstawa w biznesie

Wbrew pozorom zachowanie porządku w firmie nie polega tylko na zapewnieniu czystości. W końcu porządek organizacyjny czy też związany chociażby z przechowywaniem dokumentów ma ogromne znaczenie dla wydajności przedsiębiorstwa.

Zachowanie czystości we wszystkich korytarzach, pomieszczeniach, a także miejscach przed wejściem jest równie istotne. Po pierwsze liczne badania wskazują na to, że czystość sprzyja wydajności pracowników. Po drugie jej brak może mieć bardzo przykre konsekwencje finansowe. Wystarczy, że ktoś dozna uszczerbku po tym, jak poślizgnie się na zanieczyszczonej i śliskiej nawierzchni, aby wystąpiła konieczność wypłaty odszkodowania. W dodatku można mieć wtedy problemy z inspekcją pracy, dotyczące braku zachowania przepisów bhp.

 Jak zoptymalizować koszty związane ze sprzątaniem?

Usługi sprzątania to koszt jak każdy inny. Można więc przeprowadzić jego analizę na różne sposoby. Warto upewnić się, czy korzysta się z możliwie najlepszego rozwiązania aktualnie dostępnego na rynku. Czasem może się po prostu okazać, że ktoś inny zapewni usługi sprzątania za niższą cenę.

W niektórych przypadkach, szczególnie małych firm, lepszym pomysłem jest często skorzystanie z zewnętrznych firm sprzątających. Większym podmiotom zwykle opłaca się natomiast zatrudnienie własnych pracowników dbających o czystość.

Niepozorna inwestycja może przynieść spore zyski

Dobrze jest też pamiętać, że utrzymanie czystości zależy nie tylko od pracy ludzi, ale także od zastosowania odpowiednich narzędzi. Rozwój technologiczny jest widoczny w każdym aspekcie ludzkiej działalności. Dotyczy to także sposobów utrzymania czystości.

Bardzo prostym, tanim, bezproblemowym i zwykle zaskakująco skutecznym pomysłem, może okazać się zainwestowanie w odpowiedniej jakości maty wejściowe. Pomieszczenia firmowe brudzą się bowiem w dużej mierze dlatego, że brud jest wnoszony z zewnątrz do budynków. Liczni pracownicy, klienci, dostawcy i pozostali interesariusze codziennie odwiedzają firmę i, chcąc nie chcąc, wnoszą brud, błoto, śnieg, kurz itp.

Współczesne maty wejściowe są wytwarzane przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz przy użyciu zaawansowanych rozwiązań technologicznych. W konsekwencji są one w stanie w sposób bardzo wydajny zmniejszyć ilość brudu, która zostaje wnoszona przez ludzi do budynków.

Maty wejściowe można nabyć po względnie niskiej cenie, a inwestycja w nie może okazać się bardzo opłacalna, szczególnie na dłuższą metę. Dzięki nim w firmie będzie po prostu czyściej, co zapewni lepsze warunki do pracy, a przy okazji może to zmniejszyć pozostałe koszty związane z zachowaniem czystości w firmie.

Stawiając na maty wejściowe, trzeba tylko pamiętać o dwóch kwestiach:

  • Maty wejściowe są wydajne, ale tak jak wszystko ulegają stopniowemu zużyciu. Jeżeli chce się, aby to rozwiązanie było skuteczne, to co jakiś czas trzeba inwestować w nowe egzemplarze.
  • Maty powinny być dostosowane do pory roku. Latem głównym problem jest kurz, podczas gdy zimą problem stanowi przede wszystkim błoto pośniegowe. Maty należy więc wymieniać wraz ze zmianami pór roku, ponieważ poszczególne ich rodzaje są przystosowane do różnych warunków pogodowych.

Inspirowane: matywejsciowe.pl – dzierżawa i serwis mat wejściowych