LOADING

Type to search

Dom i ogród

Urządzamy nowoczesne SPA – jakie materiały wykończeniowe wybrać?

Kamień od dawna cieszy się uznaniem architektów. Ten naturalny materiał doskonale sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i modernistycznych wnętrzach. Kamień naturalny wspaniale wypełni każdą przestrzeń i naga jej niepowtarzalnej elegancji. Ze względu na swoją fakturę i wygląd doskonale sprawdzi się w projekcie nowoczesnego SPA.

Kamień naturalny – cechy i rodzaje

Kamień jest fascynującym materiałem. Cieszy się popularnością architektów ze względu na duże możliwości zastosowania. Osoby decydujące się na wykorzystanie naturalnego kamienia w swoich projektach. Kamienie naturalne różnią się między sobą składem mineralnym, cechami związanymi ze strukturą oraz odpornością na zabrudzenia, jak i uszkodzenia mechaniczne. Osoby trudniące się kamieniarstwem dokonują podziału tego materiału na grupy: marmury, trawertyny, wapienie, onyksy oraz granity i  piaskowce. Każdą z tych grup określają inne cechy, a co za tym idzie każdy z kamieni posiada inne zastosowanie. Granity charakteryzuje duża twardość oraz wytrzymałość. Marmury są niezwykle piękne w większości nadają się jedynie do wnętrze. Wapienie są natomiast materiałem dosyć plastycznym – w przeszłości powstawały z nich niepowtarzalne rzeźby.

Nowoczesne SPA – jak zaaranżować przestrzeń?

SPA rozumiane jest jako przestrzeń relaksu – relaksu holistycznego, to znaczy skupionego na odpoczynku zarówno ciała, jak i duszy. Z tego względu przestrzeń relaksacyjna w SPA powinna być starannie przemyślana. W zależności od stylu, który wybierzemy, istnieją pewne elementy wyposażenia, które stały się immanentną częścią takich pomieszczeń. Należą do nich dwa materiały: drewno oraz kamień. Nie od dziś znane są cudowne właściwości kamieni, które dobrze wpływają na stan naszego zdrowia oraz samopoczucia. Sąsiedztwo kamieni wycisza nas i działa odprężająco. Z tego względu kamień powinien stanowić integralną część aranżacji nowoczesnego SPA. Łaźnie, kultura korzystania z nich to typowe klimaty tureckiej tradycji. Turcy w swoich łaźniach od wieków używają swoje marmury, co dowodzi temu, że marmur jest fantastycznym materiałem wszędzie tam gdzie jest częsty kontakt z wodą.

Płyty z kamienia naturalnego umieszczone w gabinetach zabiegowych wyglądają wyjątkowo estetycznie. Kamień dobrze sprawdza się w aranżacjach minimalistycznych. Ekskluzywne pomieszczenia mogą wykorzystywać kamienne umywalki czy dekoracyjne wyroby z onyksu. Kamień nie przysparza kłopotu związanego z utrzymaniem porządku.

Onyks w aranżacji

Onyks uważany jest za kamień szlachetny. Najczęściej wykorzystywany jest do produkcji biżuterii oraz innych elementów dekoracyjnych. Nic dziwnego, iż każdy architekt marzy o wykorzystaniu go w swoich projektach. Efektownym, zwracającym na siebie uwagę elementem wyposażenia SPA mogą stać się podświetlane onyksowe mozaiki. Dzięki zastosowaniu go na ścianie możemy stworzyć idealne miejsce służące medytacji. Onyks wykorzystuje się przecież również podczas masażu. Łagodzi zaburzenia neurologiczne, wzmacnia nasz system nerwowy, zmniejsza objawy alergii, wzmacnia kręgosłup i system kostny.

Naturalny kamień doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu. Poza walorami estetycznymi, według medycyny konwencjonalnej kamienie kojąco wpływają również na nasz organizm. Urządzenie nowoczesnego SPA z wykorzystaniem płyt kamiennych z pewnością będzie trafnym wyborem.

Źródło: metamar.pl – trawertyny