LOADING

Type to search

Dom i ogród

Spawać czy nitować? To zależy…

Istnieje wiele technik łączenia metali stosowanych w celu konstruowania elementów o różnych geometriach i kształtach. Ogólnie wyróżnić można dwa rodzaje sztywnych metod łączenia: spawanie i nitowanie. Obydwa powodują trwałe połączenie metali, a wybór odpowiedniej metody jest uzależniony od efektu, jaki chcemy osiągnąć, oraz od rodzaju materiału na którym pracujemy. Aby pomóc w wyborze warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych technik.

Czym jest spawanie?

Proces spawania polega na łączeniu dwóch lub więcej części metalowych poprzez topienie i mieszanie ich w jedną strukturę. Warunkiem jest identyczny lub podobny skład zespalanych materiałów. Proces ten wykorzystuje do łączenia inny metal, zwany spoiwem, posiadający podobne właściwości i umożliwiający nadanie jednolitości łączonym elementom. Stapiane części, należy chronić przed szkodliwymi gazami z zewnątrz, gdyż mogą wpływać na wytwarzaną część stałą. Istnieją różne kategorie spawania, wśród których najpopularniejsze to: spawanie elektrodą otuloną (SMAW), spawanie elektrodą wolframową (OWS), spawanie łukiem gazowym (GMAW).

Na czym polega nitowanie?

Nitowanie, podobnie jak spawanie, jest procesem mechanicznego łączenia. Polega na wierceniu, przebijaniu lub umieszczaniu nitu w innym elemencie. Podczas nitowania małe nity składające się z cylindrycznej rurki, zwanej prętem, umieszcza się w wywierconym otworze tak, aby na jednym końcu widoczny był łeb, a na drugim utworzone przez rozbicie płaskie dno. Efektem tego jest trwałe zespolenie, które uniemożliwia poruszanie się łączonych metali. Metodę tę wykorzystuje się w różnych sektorach, jak np. motoryzacyjnym lub przemysłowym, do łączenia odpornych i sztywnych części metalowych. Ogólnie w  gałęziach przemysłu maszynowego stosuje się różne rodzaje nitów, takich jak: nity zrywalne, wpuszczane,  napędowe, oscarowe, nity stożkowe czy samowiercące. Nity podzielone są również ze względu na rodzaj materiału np. nity stalowe lub aluminiowe.

 Zalety spawania nad nitowaniem:

  1. Konstrukcje spawane, z uwagi na brak elementów łączących, są lżejsze niż konstrukcje nitowane.
  2. Łączenia za pomocą spawania odznaczają się bardzo wysoką wydajnością, natomiast ogólna wydajność w połączeniach nitowanych jest znacznie niższa.
  3. Wszelkie zmiany i uzupełnienia są łatwe do wykonania w konstrukcjach spawanych, w odróżnieniu od konstrukcji nitowanej, w której wiąże się to ze znacznymi komplikacjami.
  4. Spawanie poprzez stopienie metalu i przyklejenie go do metalu pierwotnego, zapewnia powstanie gładkiej powierzchni, nadając konstrukcji odpowiedni wygląd optyczny. Nitowanie nie pozwala na osiągnięcie takiego efektu.
  5. Połączenia spawane posiadają większą siłę i trwałość, gdyż często bazują na mocy samego metalu macierzystego
  6. Spawanie pochłania znacznie mniej czasu w porównaniu do procesu nitowania.
  7. Kształty cylindryczne można bardzo łatwo spawać, podczas gdy nitowanie jest bardzo utrudnione lub niemożliwe.
  8. Połączenia spawane są niezwykle mocne i trwałe i nie da się ich łatwo zgiąć.

Kiedy warto rozważyć nitowanie?

Oprócz powyższych korzyści, istnieją sytuacje, kiedy nitowanie jest korzystniejszą opcją. Spawanie zazwyczaj wymaga większych umiejętności niż nitowanie, dlatego nie każdy upora się z tym zadaniem. Kolejnym argumentem jest zmiana właściwości niektórych materiałów w wyższych temperaturach i ich podatność na odkształcenia, jak np. w przypadku aluminium. W procesie nitowania można połączyć dwa różne materiały o różnych właściwościach, a dodatkowo nitowanie jest bardziej niezawodne niż spawanie.

Obie metody łączenia zapewniają ogromną wytrzymałość, natomiast wybór najlepszej metody  zależy od rodzaju materiału, jego wytrzymałości i umiejętności dostępnej siły roboczej.

źródło: azmet.com.pl – śruby Radom