LOADING

Type to search

Dom i ogród

Poradnik dla posiadacza drewnianej podłogi

Właściwie nie ma przestrzeni w naszym domu, w której nie sprawdziłaby się drewniana podłoga. To samo tyczy się przestrzeni użytkowych i biurowych. Drewno pasuje niemal wszędzie, jest pięknym, ponadczasowym i relatywnie wytrzymałym materiałem. Niestety w nieodpowiednich warunkach i przy niewłaściwym użytkowaniu może szybko ulec zużyciu, ścieraniu i wypaczeniu. Aby tego uniknąć, należy je odpowiednio zabezpieczyć i pielęgnować, tak aby nasza podłoga cieszyło oko przez długie lata.

Jak korzystać z drewnianej podłogi z głową?

Przestrzegając kilku prostych zasad, możesz znacznie wydłużyć żywotność swojej podłogi. Jednym z największych wrogów drewnianych podłóg jest piasek. Naniesiony do domu i nieodkurzony może działać dokładnie w taki sam sposób jak papier ścierny, doprowadzając do wycierania lub do tworzenia się rys na Twojej podłodze. Dobrym pomysłem jest rozmieszczenie wycieraczek nie tylko przed drzwiami, ale także w mieszkaniu czy w domu, co pozwoli powtórnie oczyścić obuwie przed wejściem do kolejnych pomieszczeń. Oczywiście najlepiej byłoby pozostawiać buty przed wejściem, zwłaszcza jeśli idzie o szpilki, które z powodu swojej specyficznej konstrukcji i punktowego nacisku mogą powodować odkształcenia w strukturze drewna – z tego właśnie powodu należy unikać chodzenia na wysokim obcasie po drewnianej podłodze. Podobnie rzecz ma się z meblami. Również one mogą odkształcać podłoże, w takim wypadku dobrze zabezpieczyć nogi szafek, stoików, krzeseł i foteli filcowymi podkładkami, które można zakupić w sklepach meblowych lub w większych marketach sieciowych. Kiedy mowa o ochronie, warto zwrócić uwagę także na najbardziej newralgiczne przestrzenie, jak korytarz, okolica wokół stołu, czy biurka. Tam ruch będzie największy, z tego powodu warto pomyśleć o zabezpieczeniu drewna za pomocą plastikowych, przezroczystych mat, które całkowicie ochronią je przed rysowaniem i ścieraniem.

Jak właściwie czyścić i pielęgnować drewnianą podłogę?

Obok piasku kolejnym wrogiem naszej podłogi jest woda i wilgoć. Staraj się wycierać wszystkie plamy i zabrudzenia na bieżąco, najlepiej używając do tego wilgotnej szmatki. To samo tyczy się okresowego zmywania podłogi w celu jej odświeżenia – nigdy nie przesadzaj z wodą, wyciskaj mopa, a pozostałą wilgoć od razu wycieraj na sucho. Woda może wnikać łączenia desek lub dostać się pod warstwę zabezpieczająca i doprowadzić nie tylko do odbarwień, pęcznienia, łuszczenia, ale także do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów pod podłogą. Przy czyszczeniu pod żadnym pozorem nie korzystaj z uniwersalnych płynów do mycia podłóg – środki tego typu mogą tylko zaszkodzić, wnikać pod lakier i doprowadzić do ciemnienia drewna bądź odbarwić je poprzez naruszenie warstwy ochronnej. Wybieraj środki przeznaczone wyłącznie do podłóg drewnianych, stosuj je zgodnie z przeznaczeniem i proporcjami wskazanymi przez producenta. Do podłóg lakierowanych, olejowanych lub olejowanych UV używaj tylko i wyłącznie środków dla danego typu zabezpieczenia drewna. Niewłaściwy wybór produktu może doprowadzić do powstania plam lub przedwczesnego starzenia się podłogi. Co jakiś czas stosuj preparaty usuwające powłoki ochronne z preparatów pielęgnujących, a w razie potrzeby rozejrzyj się za środkami konserwującymi, które pomogą przywrócić blask Twojej drewnianej podłodze.

Dopiero zastanawiasz się nad wyborem drewna na podłogę?

Jeśli dopiero rozważasz położenie drewnianej podłogi w swoim domu czy mieszkaniu, koniecznie zastanów się na wyborem odpowiedniego gatunku drewna. Nie każdy rodzaj sprawdzi się tak samo dobrze w łazience, kuchni, na schodach, czy w korytarzu. Przeanalizuj swoje potrzeby i skonfrontuj je z rzeczywistością, sprawdzając specyfikację poszczególnych materiałów. Odpowiednio do nich, oraz do pomieszczeń w których zamierzasz położyć podłogę, dobierz właściwy rodzaj zabezpieczenia: olej, lakier lub wosk. Drewno egzotyczne preferuje naturalne oleje, z kolei przestrzenie o dużym natężeniu ruchu lepiej zabezpieczyć twardymi powłokami lakierowanymi, które ochronią je przed rysami i ścieraniem. Jeśli po wnikliwej analizie wciąż będziesz mieć wątpliwości, skonsultuj się z producentem podłogi, który powinien pomóc Ci w wyborze odpowiedniego drewna. Miej na uwadze, że drewno jest materiałem wymagającym o wiele więcej uwagi niż inne typy podłóg, które możesz położyć w swoim mieszkaniu.

Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych