LOADING

Type to search

Dom i ogród

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kinkietów zewnętrznych?

Oświetlenie zewnętrzne domu pełni niezwykle ważną funkcję. Powinno być zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Oba te warunki spełniają kinkiety zewnętrzne. Dostarczają odpowiednią ilość światła podczas wieczornego spędzania czasu w ogrodzie czy przed domem, a także podkreślają jego walory. Wybór kinkietów nie powinien być jednak przypadkowy. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Jakie kinkiety zewnętrzne na elewację?

Dobre kinkiety na elewację spełniać powinny przynajmniej kilka istotnych warunków. Przede wszystkim powinny mieć ochronę min. IP44. Dzięki temu to wnętrza lampy nie będzie przedostawał się kurz i woda, co przełoży się na jej dłuższą żywotność. Ważne jest także, aby kinkiety zewnętrzne cechowały się wysoką klasą energooszczędności. Nie da się ukryć, że tego typu lampy zawsze palą się dość długo. Im wyższa klasa energooszczędności, tym mniejsze zużycie prądu. Nie bez znaczenia jest także to, aby kinkiety miały niską wrażliwość na częste włączanie. Jest to szczególnie istotne przy przypadku lamp montowanych na tarasie lub przed wejściem. Oczywiście kinkiety zewnętrzne muszą być również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego wykonane muszą być z materiałów wysokiej jakości.

Jak dobrać kinkiety zewnętrzne do stylu domu?

Domy budowane są w różnych stylach, a tym samym wyglądają nieco inaczej. Wybierając kinkiety zewnętrzne, należy mieć do na uwadze. W przypadku domów w stylu rustykalnym lub angielskim dobrze sprawdzić mogą się ozdobne kinkiety zewnętrzne, które swoim wyglądem imitują np. lampy naftowe. Taki rodzaj kinkietów na pewno świetnie pasować będzie do elewacji wykonanej z drewna i kamienia. Jeśli zaś chodzi o domy w stylu minimalistycznym, to w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą kinkiety zewnętrzne nowoczesne. Mowa tu o prostych lampach cechujących się geometrycznymi kształtami.

Jakie żarówki do kinkietów zewnętrznych?

Wybór samych kinkietów to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważny jest także dobór odpowiednich żarówek. Na pewno powinny być to żarówki LED. Pochłaniają znacznie mniej energii elektrycznej, a ich żywotność jest bardzo długa. Mówiąc o żarówkach, kilka słów powiedzieć trzeba także o ich barwie. Żarówki o barwie ciepłej (2700K – 3200K) sprawdzą się w przypadku domów w stylu klasycznym. Z kolei żarówki o barwie zimnej (4600K – 6500K) to świetny pomysł w przypadku domów w stylu nowoczesnym. Natomiast żarówki o barwie neutralnej (3300K – 4500K) pasują zarówno do elewacji w domu klasycznym, jak i nowoczesnym. Warto je zastosować zwłaszcza wówczas, kiedy elewacja ma dość intensywny kolor.