LOADING

Type to search

Dom i ogród Technologie

Montaż oświetlenia zewnętrznego – o czym pamiętać?

Oświetlenie zewnętrzne zyskuje sobie coraz większą rzeszę zwolenników. To proste rozwiązanie pełni tak wiele funkcji, że jego brak może okazać się dużym utrudnieniem. Dodatkowo zamontowanie czujnika zmierzchowego skutecznie zwiększa użyteczność tego typu oświetlenia. Co tak naprawdę daje ono użytkownikowi i dlaczego jest tak ważne?

Bezpieczeństwo w praktyce

Oświetlenie zewnętrzne domu jest równoznaczne z bezpieczeństwem jego mieszkańców. Odpowiednio zainstalowane lampy nie tylko sprawią, że zarówno budynek, jak i jego obejście będą bardziej widoczne. Umożliwia to także obserwację posesji i szybsze dostrzeżenie na jej terenie intruzów. Ważne jest jednak odpowiednie rozmieszczenie lamp. W pierwszej kolejności należy je umieszczać w najbardziej newralgicznych miejscach. Należą do nich brama wjazdowa, furtka, wejście do domu. Warto również pomyśleć o odpowiednim oświetleniu wjazdu do garażu oraz wejść do pozostałych pomieszczeń gospodarczych.

Aby oświetlenie zewnętrzne właściwie pełniło swą funkcję, powinno być odpowiednio ukierunkowane. Przede wszystkim musi równomiernie otaczać dom i nie może padać bezpośrednio na budynek, a zwłaszcza na okna.

Nie bez znaczenia są elementy dodatkowe. Zalicza się do nich czujnik zmierzchowy. Powoduje on włącznie oświetlenia we właściwym momencie. Rozwiązanie to sprawia, że właściciel nie musi pamiętać o ciągłym włączaniu i wyłączaniu lamp zewnętrznych. Istotne jest jednak właściwe zamontowanie tego automatu. Ważna jest ekspozycja na światło dzienne, które umożliwia jego poprawne działanie

Czym kierować się przy zakupie?

Oświetlenie zewnętrzne to mniejsze prawdopodobieństwo włamania, a tym samym ograniczenie strat z nim związanych. Założenie instalacji to zwykle wydatek jednorazowy, a zakup lamp co najmniej kilkuletni. Na co warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu tego typu sprzętu?

  • Trwałość instalacji – dobór rozwiązań i instalacji, które będą odporne na warunki atmosferyczne to jeden ze sposobów oszczędzenia na przyszłej naprawie lub zakupie nowego produktu.
  • Energooszczędność – to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o oświetlenie zewnętrzne. Jego natężenie powinno zapewniać minimalną widoczność. Warto rozważyć zakup lamp solarnych.
  • Przemyślane rozwiązania – odpowiednia liczba i dopasowanie przełączników do konkretnych stref wokół domu wpłynie na poziom zużycia energii.

Z czujnikiem zmierzchowym możesz zaoszczędzić więcej

Element ten ma kluczowe znacznie w sytuacji, gdy chcemy używać oświetlenia jedynie wtedy, gdy jest potrzebne. Urządzenie to włącza się i wyłącza automatycznie. Umożliwia ono ustawienie czułości na światło według własnych potrzeb. Ponadto nowe modele działają z tzw. opóźnieniem czasowym, dzięki któremu oświetlenie nie wyłączy się np. pod wpływem naświetlania reflektorami samochodowymi i nie wyłączy, gdy czujnik zostanie niechcący przysłonięty. Czujniki są odporne zarówno na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury. To inwestycja wieloletnia, która skutecznie pomoże obniżyć rachunki za prąd.

Walory estetyczne

Piękny dom i ogród warto eksponować, również po zmroku. Dzięki odpowiednio zamontowanym lampom można dwukrotnie zwiększyć efekt wizualny posesji. Oświetlając dom, nie należy zapominać o oświetleniu ogrodu i odwrotnie. We wszystkim warto jednak również zachować umiar.

Walory estetyczne to nie tylko odpowiednio wyeksponowany budynek, to również właściwy wybór produktów oświetleniowych. A wybierać jest w czym. Rodzaj lampy należy dopasować przede wszystkim do stylu, w jakim urządzona jest posesja. Do wyboru są zwykle lampy w formie kinkietów, słupków lub latarni. Popularność zyskują także lampy najazdowe, montowane najczęściej przy bramach garażowych oraz wjazdowych.

Oświetlenie zewnętrzne wyposażone w automat zmierzchowy to konieczność w przypadku posiadania dużej ilości oświetlenia zewnętrznego. Można powiedzieć, że samo oświetlenie zewnętrzne jest sfinalizowaniem budowli, a montaż czujnika – sposobem na oszczędzanie.

Inspirowane: Pollin.pl – przekaźnik czasowy