LOADING

Type to search

Dom i ogród

Modna tkanina wysokiej jakości – czyli jaka?

Niezależnie od tego, czy trudnimy się krawiectwem zawodowo, czy hobbistycznie, a może po prostu szukamy materiału na kurtkę lub sukienkę do uszycia na wymiar, jakość materiału zawsze jest podstawowym elementem, który warto wziąć pod uwagę przy tego typu poszukiwaniach.

Gdzie zakupić tkaninę?

Wiele osób w celu nabycia swojego wymarzonego materiału, decyduje się na odwiedzenie sklepów tekstylnych. Jest to dobry pomysł głównie dlatego, że tkaninę można obejrzeć na żywo, dotknąć i sprawdzić, czy odpowiada naszym oczekiwaniom i czy spełnia ustalone przez nas kryteria. Niestety, niewiele osób wie, że ceny tkanin w sklepach tekstylnych są często nieco zawyżone. Dobrą alternatywą może okazać się zatem hurtownia z tkaninami.

Część osób decyduje się także na zakup materiałów drogą internetową. Jest to na pewno wygodne, ponieważ możemy zamówić materiał dowolny, nawet rzadko spotykany materiał (np. ekoskóra na metry) i otrzymać go bez wychodzenia z domu. W tym przypadku warto mieć jednak na uwadze, że kolor materiału lub jego faktura może w rzeczywistości różnić się od tego, co widzimy na ekranie.

Tkaniny dekoracyjne

Tkaniny dekoracyjne są chętnie kupowane, ponieważ są bardzo atrakcyjne wizualnie i mają szerokie zastosowanie nie tylko w szyciu odzieży, ale również przy tworzeniu mniejszych i większych akcesoriów. Możemy wybierać pośród ogromnej gamy kolorystycznej, różnych grubości i faktur, najbardziej niespotykanych wzorów oraz dodatków, jakie mogą się na materiale znaleźć (np. cekiny, koraliki, troczki). Skąd jednak mieć pewność, że zakupiona tkanina jest wysokiej jakości? W tym przypadku istotne jest przede wszystkim, gdzie tkanina została wyprodukowana i z jakich włókien. Warto też dopytać czym była barwiona i czy barwnik jest trwały. Jeśli tkanina posiada elementy dekoracyjne, dobrze jest przyjrzeć im się czy są odpowiednio przyszyte i nie będą się odrywać.

Welury ciągle w modzie

Ostatnimi czasy do łask wrócił welur. W sklepach zaczęły pojawiać się welurowe swetry, bluzki i skarpetki, więc producenci tkanin wyszli naprzeciw zapotrzebowaniu współczesnej mody i obecnie welur na metry można dostać już w najróżniejszych kolorach i odcieniach w każdej, dobrze zaopatrzonej hurtowni z tekstyliami. Warto jednak powiedzieć, że welur to nie tylko tkanina wykorzystywana do szycia odzieży, ale także odpowiednia do tapicerowania mebli.

Tkaniny na kurtkę

Tkaniny kurtkowe są ogólnodostępne, ale wybranie czegoś z oferty producenta może nie być łatwe, jeśli nie mamy jasno sprecyzowanego celu poszukiwań. Aktualnie na rynku dostępne są różnego rodzaju dzianiny, ortaliony, flausze i żakardy, które mogą przydać się przy szyciu kurtki. Jednak, gdy robi się już nieco cieplej, świetnie sprawdzą się cieńsze i typowo wiosenne kurtki, do których szycia najczęściej stosuje się materiał pikowany na metry. Jest to wyjątkowo popularny i modny rodzaj kurtki, który wybierają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, dlatego też taką tkaninę kurtkową znajdziemy w niemal każdym kolorze i odcieniu. Dobrej jakości pikowany materiał powinien być przede wszystkim dość ciepły i częściowo odporny na wilgoć. Należy też zwrócić uwagę na to, jak przebiegają szwy i czy są one dość mocne.

Różnego typu tkaniny dekoracyjne o barwnych wzorach, elegancki welur oraz materiały pikowane to modne produktu, wysokiej jakości, które są bardzo uniwersalne.