LOADING

Type to search

Dom i ogród

Koszt wyburzenia domu – jak oszacować koszty?

Do potrzeby wyburzenia domu może dojść w różnych sytuacjach. Z jednej strony możemy zakupić działkę budowlaną z budynkiem o złym stanie technicznym, który będzie wymagał wyburzenia. Z drugiej trony taka sytuacja może nas także spotkać wtedy, gdy chcemy w miejsce starego domu postawić nowy, lub też budynek o innej specyfice użytkowania. Warto zastanowić się nad tym, z jakimi kosztami możemy się liczyć na etapie wyburzenia domu i jak je oszacować.

Co przed wyburzeniem?

Zanim przejdziemy do najważniejszego etapu pracy, czyli wyburzania, należy wcześniej spełnić szereg wymagań formalnych. Przede wszystkim warto zapoznać się z zapisami i Ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Wymieniono w niej m.in. obowiązki właściciela budynku, który chce go wyburzyć. Jedną z nich jest zgłoszenie tego zamiaru i otrzymanie pozwolenia. Przeprowadzenie prac wyburzeniowych i rozbiórkowych bez tego, może skutkować znacznym podwyższeniem kosztów ze względu na kary pieniężne.

Koszty utrzymania kierownika prac rozbiórkowych

Przy pracach wyburzeniowych związanych z domem, niezbędne jest zatrudnienie kierownika prac rozbiórkowych. Wpływa to na wzrost kosztów związanych z całym zabiegiem. Zadaniem kierownika praca rozbiórkowych jest zadbanie o bezpieczeństwo procesu, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i życia ludzkiego. Kierownik odpowiada także za spełnienie szeregu obowiązków prawnych względem kontrolera urzędowego. Planując wyburzenie domu, należy uwzględnić wynagrodzenie dla kierownika prac rozbiórkowych w swoim kosztorysie.

Co wpływa na koszty wyburzenia?

Przed podjęciem prac warto przygotować sobie szacunkowy kosztorys, dzięki czemu pod względem finansowym nic nas nie zaskoczy. Wpływ na wysokość kosztów związanych z wyburzeniem domu ma wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim dom możemy rozbierać ręcznie we własnym zakresie, co wpłynie na redukcję kosztów, jednak znacznie wydłuży cały proces. Z drugiej strony w ten sposób można odzyskać znaczną ilość materiałów budowlanych, które mogą się przydać w przyszłości. Alternatywą do rozbiórki ręcznej jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów i ciężkiego sprzętu budowlanego. Przyspieszy to prace, jednak będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami po stronie inwestora.

Wpływ na koszty wyburzenia ma także materiał, z jakiego wykonano budynek. Najtańsze w wyburzeniu są domy z drewna, kamienia lub cegły. Szacuje się, że wówczas koszty wynoszą około 20-35 PLN za metr sześcienny kubatury. Nieco droższe są koszty wyburzenia domów z betonu lub metalu. Dla pierwszych szacunkowy koszt wynosi 45-85 PLN / m3k, a dla drugich 60-85 PLN / m3k. We współczesnym budownictwie dużo droższe będzie wyburzanie domów wykonanych z solidnego żelbetonu. Wówczas mogą to być koszty w granicach 80-140 PLN / m3k. Do tych kosztów należy doliczyć także wywóz gruzu, który z reguły nie jest uwzględniony w wycenie firmy budowlanej i rozbiórkowej. Ze względu na to, że gruzu nie można wrzucać do ogólnodostępnych śmietników, to jego wywóz może nas kosztować minimum kilka tysięcy, a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wpływ na ten element kosztorysu ma ilość gruzu powstałego w wyburzaniu, a także odległość wysypiska od miejsca wyburzania.

Biorąc pod uwagę te aspekty, przygotujecie wiarygodną wycenę wszystkich kosztów. W tym zakresie warto bezpośrednio skontaktować się z wybraną firmą budowlaną.