LOADING

Type to search

Dom i ogród

Jesienne porządki w ogródku warzywnym

Jesień to idealny czas na podstawowe prace związane z porządkowaniem ogrodu warzywnego. Oto kilka sprawdzonych porad, o których warto pamiętać.

Czyszczenie terenu

Niektórzy miłośnicy pięknych ogrodów sadzą warzywa jesienią, a te mogą przetrwać mroźne miesiące. Mowa tu np. o cebuli ozimej, która odpowiednio pielęgnowana z powodzeniem urośnie nawet przy niskich temperaturach. Oczywiście rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć przed utratą wody i ochronić je przed wiatrem. Wystarczy więc sięgnąć po grabie i dokładnie oczyścić teren, a następnie skonstruować parawan z trzcin czy wikliny. Dobrą praktyką będzie wybór lekkich grabi, które pozwolą na komfortową pracę, a jednocześnie zapewnią wysoką efektywność prac.

Usuwanie resztek po zbiorze

Resztki, które pozostały po zbiorach, należy usunąć. Warto jednak sprawdzić, czy nie mają śladów żerowania szkodników lub oznak choroby. Wówczas można je wykorzystać na kompost. Jeżeli jednak problem istnieje, należy je spalić, gdyż w kolejnym roku mogłyby powodować dalsze kłopoty z uprawą. Trzeba również pamiętać o stosowaniu cyklu płodozmianu bez względu na to, jak dokładnie ogród warzywny zostanie wyczyszczony. Ponadto przy pracach związanych z usuwaniem resztek, warto wybrać sprawdzone narzędzia ogrodnicze, które pozwolą szybko i sprawnie wykonać te czynności.

Odchwaszczanie

Usuwanie roślin niepożądanych sprawi, że nie będą one konkurowały z uprawianymi warzywami. Właśnie dlatego warto sięgnąć po lekką i ergonomiczną motyczkę, która pozwoli na wygodną pracę. Oczywiście odchwaszczenie wykonywać należy nie tylko jesienią, ale przez cały rok, aby nie dopuścić do kwitnienia chwastów oraz wykształcania nasion. Motyczka powinna być częściej użytkowana do wystąpienia pierwszych mrozów. Przy czym wiele chwastów wrażliwych jest na niskie temperatury.

Przekopanie gleby

Przekopanie gleby pozwoli ją spulchnić oraz usunąć jej wierzchnią warstwę. Wówczas podłoże stanie się dobrze napowietrzone. Kolejnym atutem tego procesu jest możliwość wyeliminowania szkodników, gdyż na głębokości 30 cm można spotkać wiele pędraków czy drutowców. Po przekopaniu szkodniki zginą przez promienie słoneczne lub zostaną zjedzone przez ptaki.

Użyźnianie gleby

Gdy zbiory zostaną już zakończone, a gleba oczyszczona, nadal warto mieć pod ręką narzędzia ogrodnicze i użyźnić ziemię. Ponadto dobrze jest posadzić rośliny na nawóz zielony. Przy czym należy to zrobić już pod koniec lata lub na początku jesieni. Można również posadzić gatunki, które odstraszają szkodniki. Gryka świetnie działa na drutowce i pędraki, aksamitka na nicienie, a nostrzyk na gryzonie.

Wybór odpowiednich narzędzi

Warto pamiętać, aby zawsze mieć pod ręką solidnie wykonane grabie, szpadel, motyczkę oraz inne narzędzia, dzięki którym ogród warzywny stanie się zadbany i właściwie zorganizowany. Przy zakupie tychże przedmiotów należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, komfort obsługi, a także ich ciężar.